archirama.pl

Dworce przed Euro 2012. Nowy Dworzec Warszawa Stadion w starym stylu

Dworzec Warszawa Stadion zachował dawną architekturę. Ale odnowiony Dworzec Warszawa Stadion ma również korespondować ze stylistyką Stadionu Narodowego. 

Dworzec Warszawa Stadion

 Dworzec Warszawa Stadion ma korespondować ze Stadionem Narodowym

Fot: PKP

Dworzec PKP Warszawa – Stadion, dzięki modernizacji prowadzonej przed turniejem Euro 2012, odzyska dawną świetność. Projekt wykonany został przez Pracownię PPMP. Od samego początku założeniem architektów, którzy podjęli się wydobycia dawnego piękna dworca, było odzyskanie tego co zaprojektowano 54 lata temu. Postanowiono wykorzystać oryginalne plany i zdjęcia, które pozwoliły poznać zastosowane materiały, struktury, a także zrozumieć koncepcję pierwszego projektanta. Po analizie uznano, że dworzec sam w sobie jest wyjątkowy, dlatego wystarczy jego gruntowny remont i modernizacja, a nie jak zakładano wcześniej, pełna przebudowa.

>>Stadion Narodowy walczy o miano najlepszego na świecie

Dworzec Stadion wyróżnia falisty dach, przypominający żagiel. Wykonany został z żelbetu, wspiera się na siedmiu przęsłach i stanowi reprezentacyjne wejście do tunelu, który poprowadzi nas na nowo wyremontowane perony dworca. Odnowiony dach dworca nabrał świeżości i odzyskał dawną klasę. Rewitalizacji poddana została sama hala dworca wraz z kasami, poczekalnią i biurami. Na pierwszy rzut oka bryła to zwyczajny i mało atrakcyjny prostopadłościan. Jednak po dogłębnej analizie zdjęć dawnego dworca okazało się, że zamurowane do tej pory ściany budynku, kiedyś wykonane były z luksferów. Nie posiadały ani zbrojenia, ani odpowiednich łączeń, dlatego konstrukcja nie miała szansy przetrwać i postanowiono ją po prostu zamurować. Dzisiaj boczna i tylna ściana hali dworca, tak jak przed laty, odzyskały szklany charakter. Stalową niegdyś konstrukcję luksferów zastąpiono aluminiową – to jedyna różnica.

Stary nowy Dworzec Warszawa Stadion  

Dzięki takiemu rozwiązaniu, wnętrze budynku znacznie się rozświetliło. Wyeksponowało to także odremontowane, zabytkowe schody, prowadzące do części biurowej i na antresolę. Dodatkowo we wnętrzu zachowano, założoną przed laty czarną kolorystykę. Parapety pozostały oryginalne, poręcze i balustrady wykończono na czarno. Podłoga jest w całości nowa. Aby zachować jednolitą tonację kolorów podłoga została wykonana z czarnego kamienia. Swoją dawną klasę odzyskały również pozostałe ściany budynku. Wykonane ze zwykłych, szarych płytek nadają charakter całemu wnętrzu.

Dlatego też popękane płytki zdecydowano się po prostu zastąpić nowymi. Zachowano nawet kolor fugi między płytkami, która miała i ma czerwoną barwę. Kolejnym ważnym elementem dworca jest tunel, łączący budynek hali z zupełnie nowymi peronami. Tunel został wyłożony białymi kafelkami. Schody i posadzki wykonano z płyt betonowych. Aby utrzymać ich zabytkowy i bardziej naturalny wygląd dodatkowo zatopiono w nim kawałki żwiru. I tak dochodzimy do najbardziej imponującej części dworca – peronów.

Te zostały poddane całkowitej przebudowie. Pierwszą zmianą, jaka rzuca się w oczy, jest nieistniejące do tej pory zadaszenie oraz zupełnie nowe ściany boczne i tylne, wykonane ze szklanych paneli. Ich biało czerwona kolorystyka i przypadkowe rozmieszczenie znakomicie współgrają z widocznym ze stacji, Stadionem Narodowym. Dodatkowo Dworzec został w pełni przystosowany dla osób niepełnosprawnych, które mogą korzystać chociażby z nowych, przeszklonych wind. Założenie spełnia wszelkie wymagania dotyczące nagłośnienia komunikatów i informacji. Nad całością przygotowania i wykonania inwestycji czuwała Sławomira Wierzchowska – Dyrektor Centrum Realizacji Inwestycji PKP PLK.

>>Lotniska w Polsce: Lublin, Rzeszów, Kielce nowe porty lotnicze

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: PKP
Data publikacji: 10.04.2012 14:23

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!