archirama.pl

Dylematy współczesnego architekta. Ruszył festiwal Warszawa w Budowie

Warszawa w budowie. Wystawa Zawód: Architekt zainaugurowała kolejną edycję festiwalu, który w tym roku próbuje odpowiedzieć na pytania trapiące współczesnych architektów.

Dylematy współczesnego architekta. Ruszył festiwal Warszawa w budowie

Makieta Warszawy Stanisławowskiej, wystawa Zawód: Architekt

Fot: Grzegorz Zawora

Punktem wyjścia dla wystawy Zawód: Architekt jest przedwojenna ekspozycja zatytułowana Warszawa wczoraj, dziś i jutro, która w 1938 roku prezentowała osiągnięcia międzywojnia, w szczególności prezydenta Ignacego Mościckiego oraz Stefana Starzyńskiego. Obecna wystawa, zorganizowana w ramach festiwalu Warszawa w budowie, obejmuje zdjęcia, makiety i szkice przedstawiające warszawskie projekty modernistyczne z lat 20. i 30. ubiegłego wieku, w tym śmiałe plany stworzenia w stolicy Dzielnicy Marszałka Piłsudskiego ze Świątynią Opatrzności Bożej.

Warszawa w budowie. Architekt: przedsiębiorca, wykonawca, czy aktywista?

Oprócz nawiązania do przedwojennych osiągnięć architektury i urbanistyki stolicy, Zawód: Architekt przedstawia kwestie związane z działalnością architekta po 1989 roku. Ponad dwie dekady wolnego rynku w Polsce zaowocowały ogromnym zapotrzebowaniem na inwestycje budowlane w stolicy, a presja nowej, kapitalistycznej rzeczywistości doprowadziła do powstania różnorodnych problemów. Architekt staje obecnie przed dylematami związanymi z procesem tworzenia przestrzeni miejskiej, a wystawa Zawód: Architekt dopatruje się w tym analogii do dynamicznego rozwoju Polski w okresie międzywojennym. Zarówno ekspozycja, jak i pozostałe wydarzenia organizowane w ramach festiwalu Warszawa w budowie zwracają uwagę na praktyczne i ideologiczne aspekty działalności współczesnego architekta występującego w roli przedsiębiorcy, wykonawcy zleceń oraz aktywisty wpływającego przestrzeń miejską.

Architekt, a przyszłość przestrzeni miejskiej

Podobnie jak przedwojenna wystawa, Warszawa w budowie jest wyrazem przyszłościowego podejścia organizatorów oraz chęci wprowadzenia pozytywnych zmian w przestrzeni miejskiej stolicy. Zawód: Architekt przedstawia konfrontację wizji architektonicznych okresu międzywojennego z problemami, na które napotyka architekt  XXI wieku.

Przeczytaj więcej o festiwalu tutaj

Wystawę można oglądać do 8.12.2013 w Muzeum Historycznym Miasta Stołecznego Warszawy, Rynek Starego Miasta 28-42.

Autor: Grzegorz Zawora
Zdjęcia: Grzegorz Zawora, Irena Grzesiuk-Olszewska/Wikimedia Commons, materiały prasowe
Data publikacji: 15.10.2013 15:48

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!