Punktem wyjścia dla wystawy Zawód: Architekt jest przedwojenna ekspozycja zatytułowana Warszawa wczoraj, dziś i jutro, która w 1938 roku prezentowała osiągnięcia międzywojnia, w szczególności prezydenta Ignacego Mościckiego oraz Stefana Starzyńskiego. Obecna wystawa, zorganizowana w ramach festiwalu Warszawa w budowie, obejmuje zdjęcia, makiety i szkice przedstawiające warszawskie projekty modernistyczne z lat 20. i 30. ubiegłego wieku, w tym śmiałe plany stworzenia w stolicy Dzielnicy Marszałka Piłsudskiego ze Świątynią Opatrzności Bożej.
Warszawa w budowie. Architekt: przedsiębiorca, wykonawca, czy aktywista?
Oprócz nawiązania do przedwojennych osiągnięć architektury i urbanistyki stolicy, Zawód: Architekt przedstawia kwestie związane z działalnością architekta po 1989 roku. Ponad dwie dekady wolnego rynku w Polsce zaowocowały ogromnym zapotrzebowaniem na inwestycje budowlane w stolicy, a presja nowej, kapitalistycznej rzeczywistości doprowadziła do powstania różnorodnych problemów. Architekt staje obecnie przed dylematami związanymi z procesem tworzenia przestrzeni miejskiej, a wystawa Zawód: Architekt dopatruje się w tym analogii do dynamicznego rozwoju Polski w okresie międzywojennym. Zarówno ekspozycja, jak i pozostałe wydarzenia organizowane w ramach festiwalu Warszawa w budowie zwracają uwagę na praktyczne i ideologiczne aspekty działalności współczesnego architekta występującego w roli przedsiębiorcy, wykonawcy zleceń oraz aktywisty wpływającego przestrzeń miejską.
Architekt, a przyszłość przestrzeni miejskiej
Podobnie jak przedwojenna wystawa, Warszawa w budowie jest wyrazem przyszłościowego podejścia organizatorów oraz chęci wprowadzenia pozytywnych zmian w przestrzeni miejskiej stolicy. Zawód: Architekt przedstawia konfrontację wizji architektonicznych okresu międzywojennego z problemami, na które napotyka architekt XXI wieku.
Przeczytaj więcej o festiwalu tutaj
Wystawę można oglądać do 8.12.2013 w Muzeum Historycznym Miasta Stołecznego Warszawy, Rynek Starego Miasta 28-42.