archirama.pl

Dynamiczne fasady. Elewacja poruszana przez wiatr. Jak to działa?

Woda, światło, dźwięk, czy wiatr. Jest tysiące sposobów na to aby fasady współczesnych budynków przestały być nudne i monotonne. Coraz częściej architektura staje się dynamiczna i próbuje „rozmawiać” z odbiorcą.

Technorama, jako fasada Centrum Nauki w Szwajcarii projektu Neda Khana

Technorama, jako fasada Centrum Nauki w Szwajcarii projektu Neda Khana

Fot: Roland zh/ Wikimedia Commons

Architektura z każdym dniem zaskakuje odbiorców. Coraz częściej architekci stosują w projektach elewacji brył rozwiązania dynamicznych fasad. Wymaga to nie tylko pomysłu, ale przede wszystkim współpracy architektów, producentów, fizyków i mechaników, którzy wspólnymi siłami tworzą rzeczy niepowtarzalne.

 

Falująca fasada poruszana przez wiatr

Architekci od dawna w swoich projektach nawiązują do środowiska naturalnego. Takie projekty są bardziej cenione, a i sami architekci dzięki temu, popularyzują nurt rozwoju zrównoważonego. Falujące fasady napędzane wiatrem mogą stać się idealnym substytutem dla nieekologicznej wentylacji, dbając o odpowiednie doświetlanie wnętrz.

>> Dynamiczna fasada domu jednorodzinnego!

Fasada parkingu wielopoziomowego zlokalizowanego przy terminalu krajowego lotniska w Brisbane. Niesamowita instalacja to dzieło amerykańskiego artysty Neda Khana, współpracującego przy tym projekcie z biurem Hussel Architecture, UAP oraz lotniska Brisbane . Efektem współpracy było zrealizowanie wysokiej na osiem kondygnacji, zajmującej pięć tysięcy metrów kwadratowych powierzchni falującej, kinetycznej elewacji nazwanej Technorama.

Poruszana przez wiatr instalacja faluje dzięki zamontowaniu aż 118 tysięcy paneli aluminiowych. Dzięki zmienności powiewów wiatru fasada nabiera za każdym razem innym kształt, odzwierciedlając siłę, kierunek i „kształt” wiatru. Dzięki temu artyści połączyli dotychczas szary parking ze środowiskiem naturalnym.

Dla wnętrza parkingu fasada ma również ogromne znaczenie. Dzięki odpowiednio falując instalacji wnętrze parkingu jest naturalnie doświetlane, wspomagana jest tez naturalna wentylacja garażu i nie jest wymagana specjalistyczna, mało ekologiczna wentylacja.

Ten sam artysta w 2002 roku, zastosował Technoramę w Szwajcarii w mieście Winterthur. Tu również nieunikniona była współpraca ze Szwajcarskim Centrum Nauki i pracującymi tam architektami. W tej realizacji ekran wysoki jest na 6 kondygnacji i również składa się z tysięcy aluminiowych paneli. Dynamiczna fasada stała się centralnym punktem dużego placu miejskiego przed muzeum.

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Roland zh/ Wikimedia Commons, Reinraum/ Wikipedia Commons
Data publikacji: 20.12.2012 12:30

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!