archirama.pl

Dyplom Roku SARP: od 1964. aż do dziś

Dyplom Roku to jeden z najbardziej prestiżowych konkursów architektonicznych, zapoczątkowany w latach 60-tych XX wieku. Jak wygląda tegoroczna edycja? Czy epidemia koronawirusa ma wpływ na jej przebieg?

Dyplom Roku SARP: od 1964. aż do dziś

SARP

Ponad 50 lat tradycji

Nagroda jest przyznawana corocznie od 1964 roku. Początkowo, jako Nagroda SARP imienia architektów Stanisława Skrypija i Stanisława Nowickiego najlepszym pracom dyplomowym wykonanym na Wydziałach Architektury. W roku 2000 Zarząd Główny Stowarzyszenia Architektów Polskich na patrona Nagrody wybrał arch. Zbyszka Zawistowskiego. Tym samym chciał uhonorować tego wybitnego architekta, byłego Prezesa SARP, przedwcześnie zmarłego w 1998 roku. Pragnął tym samym podkreślić te cechy, które powinny być znaczące dla architektów rozpoczynających zawodowa karierę: otwartość na potrzeby innych, cierpliwość, tolerancję. Inicjatywa Stowarzyszenia na stałe wpisała się w tradycję środowiska, kształtując adeptów architektury i uświadamiając ich o społecznej odpowiedzialności zawodu.

Furtka do kariery

Konkurs jest jednym z najbardziej prestiżowych w branży architektonicznej, nie tylko ze względu na swoją wieloletnią historię, ale także, na zaangażowanie najbardziej cenionych nazwisk w branży. Wielu uznanych architektów, swoje pierwsze sukcesy osiągnęło właśnie w ramach konkursu. Niejednokrotnie, laureaci Dyplomu Roku wstępowali później w szeregi SARP, wnosząc swój wkład w rozwój Stowarzyszenia i całego środowiska.

Konkurs a epidemia

Z powodu epidemii koronawirusa, organizatorzy konkursu zdecydowali się na maksymalne uproszczenie procedur składania prac. Nadal wymagana jest zgoda promotora na udział danego dyplomu w konkursie, jednak potwierdzenie wystarczy przekazać w formie maila. Zmieniono również terminy składania prac.

– W związku z epidemią, uprościliśmy procedury składania prac, aby mimo utrudnień, umożliwić jak najszerszemu gronu uczestnictwo w konkursie. Przesunęliśmy również termin oddawania prac do 29 maja. Analogicznie, później odbędzie się także ogłoszenia wyników, które jest zwieńczeniem całej inicjatywy i pozwala na przenikanie się środowiska młodych architektów i najbardziej cenionych nazwisk w branży. Nie wyobrażaliśmy sobie ogłaszania wyników zdalnie – bardzo zależy nam na kontynuowaniu tradycji i możliwości bezpośredniej interakcji. Gala podsumowująca konkurs odbędzie się więc 9 października 2020 w Pawilonie SARP, ul. Foksal 2 w Warszawie – wyjaśnia prezes SARP, architekt Bohdan Lisowski.

56. edycja Konkursu SARP

Tegoroczna edycja jest wyjątkowa pod wieloma względami. Stowarzyszenie postanowiło zaprosić do jury najbardziej znanych i cenionych przedstawicieli środowiska architektonicznego. W jego skład wchodzą pasjonaci i kreatorzy, którzy wytyczają ścieżki w świecie architektury, ucząc i inspirując. W gronie jurorów znaleźli się:

– Agnieszka Kalinowska-Sołtys, wiceprezes ds. środowiska i ochrony klimatu Zarządu Głównego SARP, partner w pracowni APA Wojciechowski, współzałożycielka i członek OSWBZ (Ogólnokrajowego Stowarzyszenia Wspierania Budownictwa Zrównoważonego), laureatka konkursu Top Women in Real Estate 2018, współautorka wielu nagrodzonych budynków komercyjnych spełniających wysokie standardy środowiskowe.

– Robert Konieczny, KWK Promes, członek Francuskiej Akademii Architektury, laureat prestiżowych nagród, m. in. House of the Year, World Building of the Year 2016, Wallpaper Design 2017. Ma w swoim dorobku najwięcej nominacji do nagrody Miesa van der Rohe w Polsce. Jest jednym z najczęściej publikowanych i najbardziej cenionych polskich architektów za granicą.

– Biś Lisowski, Prezes SARP, wykładowca akademicki (Politechnika Krakowska, ASP w Krakowie, Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego), właściciel firmy zajmującej się szkoleniami z zakresu oprogramowania wspomagającego projektowanie architektoniczne CAD i BIM oraz certyfikacją ICDL i Autodesk, członek: SHS, PTI, zaangażowany w działalność na rzecz SARP od 1999 roku, w tym trzech ostatnich edycji Międzynarodowego Biennale Architektury w Krakowie.

– Przemo Łukasik, medusa groupDoświadczenie zawodowe zdobywał m. in. w biurach: P.P. Pabel Architekten w Berlinie, Jean Nouvel Architecture w Paryżu i Odile Decq / Benoit Cornette również w Paryżu. medusa group była wielokrotnie nagradzana w prestiżowych konkursach i trzykrotnie zdobyła nominację do nagrody Miesa van der Rohe

– Przemysław Powalacz, Prezes Zarządu Geberit Polska, członek Rady Nadzorczej Związku Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa przy Lewiatanie, członek Rady Doradczej przy Międzynarodowym Centrum Zarządzania UW. Uczestnik programu Akademia Przywództwa Liderów Oświaty.

– Marta Sękulska-Wrońska, WXCAprezes Oddziału Warszawskiego SARP, członek Kolegium Sędziów Konkursowych SARP i Mazowieckiej Izby Architektów. Wraz z zespołem WXCA ma na swoim koncie wiele wygranych konkursów, a za projekt za projekt Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach była nominowana do nagrody Miesa van der Rohe.

– Piotr Śmierzewski, Analogdoświadczenie zdobywał m. in. w Niemczech, gdzie prowadził własną pracownię. Laureat wielu nagród, w tym Grand Prix Prezydenta RP w konkursie Życie w architekturze organizowanym przez miesięcznik Architektura-Murator. Wykładowca akademicki związany z Politechniką Koszalińską.

– Paweł Wierzbicki, Schindler Polska, Członek Zarządu Polsko-Szwajcarskiej Izby Gospodarczej. Po objęciu stanowiska prezesa, rozpoczął inwestowanie w rozwiązania typu SMART. Dzięki wprowadzeniu innowacji w firmie, doprowadził markę Schindler do pozycji lidera branży.

Tegoroczne obrady uświetni również obecność Juraja Hermanna, Prezesa Stowarzyszenia Architektów Słowackich.

Mecenasi konkursu: Geberit Polska, Schindler Polska.

Więcej na: http://www.sarp.org.pl/

Data publikacji: 28.04.2020 21:38

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!