Architektura

Dziś 49 urodziny obchodzi twórca thrillera Siedem, David Fincher

David Fincher dzieli filmy na dwie kategorie. Otóż istnieją według niego filmy i Filmy. Te pierwsze robi się dla publiczności, drugie zaś sprawiają frajdę również reżyserowi. Twórca tak kultowych obrazów, jak Siedem i Fight Club. Reżyser najlepszych klipów w karierze Madonny, zdobywca Złotego Globu obchodzi dziś 49 urodziny

28
Sierpień
2011
Dziś 49 urodziny obchodzi twórca thrillera Siedem, David Fincher
  • Dziś 49 urodziny obchodzi twórca thrillera Siedem, David Fincher
  • Dziś 49 urodziny obchodzi twórca thrillera Siedem, David Fincher
  • Dziś 49 urodziny obchodzi twórca thrillera Siedem, David Fincher
  • Dziś 49 urodziny obchodzi twórca thrillera Siedem, David Fincher

Brad Pitt w filmie Davida Finchera Seven z 1995 roku

Fot: New Line Cinema/www.filmweb.pl

David Fincher chyba najbardziej kojarzy się fanom kina z mrocznymi thrillerami. Reżyser wydaje się najlepiej czuć w tym właśnie gatunku. Jego filmy są przygnębiające, ponure i pełne napięcia. Charakteryzują je również dynamiczne ujęcia i montaż. Chyba najbardziej znanym obrazem Finchera jest Siedem, nakręcony w 1995 roku. Świetny scenariusz Andrew Kevina Walkera i gwiazdorska obsada przyniosły dochody przekraczające 300 milionów dolarów. Nie obeszło się jednak bez walki z producentami: prezes New Line Cinema zażądał usunięcia kulminacyjnej sceny filmu, co doprowadziłoby do zmiany zakończenia.

Przed sukcesami był jednak czas na naukę. David Fincher nie czuł potrzeby podążania typową ścieżką kariery. Wiedział, że będzie reżyserem od ósmego roku życia. Decyzję podjął po obejrzeniu westernu z Paulem Newmanem: Butch Cassidy i Sundance Kid. Wtedy zaczął też kręcić swoje pierwsze filmy. Gdy skończył liceum postanowił od razu rozpocząć karierę. Zatrudnił się w wytwórni Korty Films, jako chłopak od wszystkiego. W Industrial Light & Magic pomagał przy produkcji Powrotu Jedi i Indiana Jones i Świątynia Zagłady. Uwagę zwrócił zaś reklamą dla American Cancer Society. Zaczęła się współpraca z dużymi amerykańskimi firmami: Revlon, Nike, Levi's, Converse i tym podobne. Wkrótce potem Fincher zajął się kręceniem klipów. Najbardziej znane i wciąż podziwiane są teledyski do utworów Madonny (Express Yourself i Vogue), George'a Michaela (Freedom '90) czy Billy'ego Idola (Cradle of Love).

Pierwszy film reżysera, Obcy 3 z 1992 roku był też jego pierwszą porażką. Nie przytłaczającą, bo otrzymał nominację do Oskara za najlepsze efekty specjalne. Ale krytykom i publiczności za bardzo się nie podobał. Reżyserowi trudno było znaleźć kompromis z producentami i sam nie był zadowolony z efektu końcowego.

Fight Club z 1999 roku, dziś uznany za kultowy, początkowo przyniósł słabe recenzje. Reżyser z rozbawieniem wspominał przedpremierowy pokaz filmu na Festiwalu w Wenecji: Najmłodszą osobą na widowni był Giorgio Armani. Rozdzieliliśmy się i usiedliśmy na w hali. Było całkiem zabawnie. Szczerze mówiąc, matka Heleny Bonham Carter siedziała trzy rzędy ode mnie. Bez przerwy się śmiała - tylko ona jedna. Fajna babka.

Ostatnio reżyser odpoczywał nieco od typowej dla siebie, mrocznej atmosfery. W 2008 nakręcił Ciekawy przypadek Benjamina Buttona, ekranizację powieści F. Scotta Fitzgeralda, a dwa lata później opowieść o założycielu popularnego portalu społecznościowego: The Social Network. Szykuje się jednak wielki come back. Na grudzień przewidziana jest premiera Dziewczyny z Tatuażem na podstawie powieści Stiega Larssona.

Zdjęcia: New Line Cinema/www.filmweb.pl, ©Columbia Pictures/www.filmweb.pl, ©20th Century Fox/www.filmweb.pl
Tagi: David Fincher, Fight Club, film, George Michael, Hollywood, Madonna, Podziemny Krąg, Siedem, Thriller, USA,
do góry
INNE WYDARZENIA
  • 15.07-18.09.2011
    Black and White. Niepoprawny komiks i animacja

    Black and White. Niepoprawny komiks i animacja

    Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ul. Pańska 3, Warszawa

    Wystawa „Black and White” prezentuje filmy animowane i komiksy, które łączy wspólna estetyka – to radykalnie uproszczony, czarno-biały rysunek. Podobnie prosty jest ich... więcej

  • 28.08-30.09.2011
    Wystawa - Tarnów. 1000 lat nowoczesności

    Wystawa - Tarnów. 1000 lat nowoczesności

    BWA w Tarnowie, Dworzec PKP, Pl. Dworcowy 4

    Wystawa „Tarnów. 1000 lat nowoczesności” podejmuje problematykę modernizmu, w jego specyficznym, prowincjonalnym wymiarze. Referuje intencje i marzenia XX-wiecznych... więcej

KALENDARZ

Sierpień 2011

Poprzedni miesiąc
Następny miesiąc
pn. wt. śr. czw. pt. sob. nied.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.