Architektura
ARCHITEKTURA

Dziwne Kościoły. Kościół w namiocie jak piwny bar

 • Komentarze

Brzydki kościół

Nr 4 rankingu TOP 10: najbrzydsze kościoły w Polsce. Kościół św. Kazimierza w Białymstoku

Fot: Wikimedia Commons / Krzysztof Kundzicz

Kościół w namiocie stanął nieopodal Goleniowa. Nowa świątynia przypomina piwny ogródek. Czy kościół w namiocie dołączy do listy najbrzydszych kościołów w Polsce?

Jak pisze „Głos Szczeciński” namiotowy kościół powstał na wniosek lokalnego proboszcza ze wsi Czarna Łąka pod Goleniowem. Nietypowa świątynia jest długa na kilkanaście i szeroka na klika metrów. Konstrukcja trzyma się na pięciu metalowych stelażach. Za elewację robi brezent pokrywający stelaż.

>>Ranking TOP 10: najbrzydsze kościoły w Polsce

Skąd wiadomo, że namiot to kościół, a nie na przykład piwiarnia? Na sakralny charakter namiotu wskazuje krzyż umieszczony na jego końcu oraz namalowane na bokach okna kształtem nawiązujące do gotyckich witraży. „Głos Szczeciński” donosi, że mieszkańcom architektoniczne dzieło proboszcza nie przypadło do gustu. Co więcej, według gazety, ksiądz dopuścił się samowolki budowlanej, bo żaden urzędnik nie chciał wydać zgody na postawienie namiotu. Świątynia stanęła na terenie Natura 2000.

przeczytaj rowniez
 • Ranking TOP 10: Najbrzydsze kościoły w Polsce
  Ranking TOP 10: Najbrzydsze kościoły w Polsce

  Współczesny polski kościół to najczęściej gargamel – obrzydliwy, architektoniczny gniot. Na tle starych świątyń, gotyckich czy barokowych, współczesne kościoły wypadają gorzej niż źle. To okropne koszmarki, historyzujące cukierki bądź pseudomodernistyczne wariacje geometryczne, które swym eklektyzmem wołają o pomstę do nieba. Zapraszamy (czytelników o mocnych nerwach) na subiektywne zestawienie 10 najbrzydszych kościołów w Polsce więcej

Autor: Tomasz Wojciechowski
Zdjęcia: Wikimedia Commons / Krzysztof Kundzicz
Data publikacji: 31.03.2012 19:14
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.