Architektura
ARCHITEKTURA

Earthship, czyli nietypowy pomysł na wakacje

  • Komentarze

Szkoła na Wyspie Wielkanocnej. Eartship otoczony zielenią

Budynek szkoły muzycznej na Wyspie Wielkanocnej. Ośmioboczna bryła powstała zgodnie z zasadami wznoszenia tzw. domów z opon

Fot: Michael Reynolds (Earthship Biotecture)

Eartship – dom z opon, to rzadkość we współczesnej architekturze. Tymczasem na Wyspie Wielkanocnej powstaje pierwsza na świecie szkoła muzyczna wykonana w tej nietypowej technologii

Niewielki budynek powstający na Wyspie Wielkanocnej różni się od typowego domu z opon. Bryła na planie regularnego ośmioboku została podzielona na trapezowe pomieszczenia. Grube ściany z opon i ziemi to dobra izolacja akustyczna, rozwiązanie w sam raz dla szkoły muzycznej.
Oprócz 800 opon z samochodów osobowych – nie spodziewałem sięm że na odległej i zamieszkanej przez niewielką społeczność znajdzie się ich aż tyle – do budowy wykorzystane będą wielkie opony z ciężarówek, puszki i butelki, a także arkusze transparentnego tworzywa. Energię elektryczną mają dostarczać panele słoneczne. Koncepcję przygotował Michael Reynolds (Earthship Biotecture).

Nietypowy pomysł na wakacje

Fundusze na budowę pochodzą z crowdfundingu. Pomysłodawcy budowy szukają także wolontariuszy, zainteresowanych udziałem w projekcie. Jeśli nie macie planów na wakacje, dysponujecie 1000 dolarów wpisowego i kilkoma tysiącami PLN na podróż - rejestracja na warsztaty trwa.
Dla mniej zdeterminowanych, a również zainteresowanych pracą na budowie domu z opon i gliny są oczywiście inne opcje. Wolontariusze poszukiwani są np. w niemieckiej Kolonii, gdzie aktywnie działa grupa entuzjastów takich budowli.

przeczytaj rowniez
Autor: KZ
Zdjęcia: Michael Reynolds (Earthship Biotecture)
Data publikacji: 24.04.2015 12:38
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.