archirama.pl

Earthship, czyli nietypowy pomysł na wakacje

Eartship – dom z opon, to rzadkość we współczesnej architekturze. Tymczasem na Wyspie Wielkanocnej powstaje pierwsza na świecie szkoła muzyczna wykonana w tej nietypowej technologii

Szkoła na Wyspie Wielkanocnej. Eartship otoczony zielenią

Budynek szkoły muzycznej na Wyspie Wielkanocnej. Ośmioboczna bryła powstała zgodnie z zasadami wznoszenia tzw. domów z opon

Fot: Michael Reynolds (Earthship Biotecture)

Niewielki budynek powstający na Wyspie Wielkanocnej różni się od typowego domu z opon. Bryła na planie regularnego ośmioboku została podzielona na trapezowe pomieszczenia. Grube ściany z opon i ziemi to dobra izolacja akustyczna, rozwiązanie w sam raz dla szkoły muzycznej.
Oprócz 800 opon z samochodów osobowych – nie spodziewałem sięm że na odległej i zamieszkanej przez niewielką społeczność znajdzie się ich aż tyle – do budowy wykorzystane będą wielkie opony z ciężarówek, puszki i butelki, a także arkusze transparentnego tworzywa. Energię elektryczną mają dostarczać panele słoneczne. Koncepcję przygotował Michael Reynolds (Earthship Biotecture).

Nietypowy pomysł na wakacje

Fundusze na budowę pochodzą z crowdfundingu. Pomysłodawcy budowy szukają także wolontariuszy, zainteresowanych udziałem w projekcie. Jeśli nie macie planów na wakacje, dysponujecie 1000 dolarów wpisowego i kilkoma tysiącami PLN na podróż - rejestracja na warsztaty trwa.
Dla mniej zdeterminowanych, a również zainteresowanych pracą na budowie domu z opon i gliny są oczywiście inne opcje. Wolontariusze poszukiwani są np. w niemieckiej Kolonii, gdzie aktywnie działa grupa entuzjastów takich budowli.

Autor: KZ
Zdjęcia: Michael Reynolds (Earthship Biotecture)
Data publikacji: 24.04.2015 12:38

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!