archirama.pl

The Edge. Współczesna architektura Holandii

Bryła The Edge nie zdradza, że nowy biurowiec w Amsterdamie jest najnowocześniejszym i najbardziej „zielonym” budynkiem komercyjnym na świecie

Biurowiec The Edge, Amsterdam. Współczesna architektura zrównoważonego rozwoju

The Edge, Amsterdam

Fot: Ronald Tilleman

Zaparzy kawę, zadba o właściwe oświetlenie, pokaże drogę do biurka. Twój biurowiec.
Wygląda na to, że miejsca pracy zaczynają się zmieniać. Jeszcze niedawno głównym trendem był zrównoważony rozwój. Energooszczędne technologie czy systemy zintegrowanego zarządzania budynkiem powoli stają się codziennością, a nowym hasłem staje się troska o pracownika. Z perspektywy przeciętnego użytkownika polskiego „open-spejsu” wciąż brzmi to raczej egzotycznie, ale za granicą zmiany są imponujące.

Współczesna architektura jest inteligentna

Oddany do użytku w 2015 roku biurowiec The Edge, siedziba firmy Deloitte nazywany bywa najbardziej inteligentnym budynkiem na świecie. To może przesada, do prawdziwej AI wciąż mu daleko, ale budynek rzeczywiście został nasycony elektroniką, różnego rodzaju czujników jest w nim ok. 28 000. Odpowiedzialna za budowę firma Building Research Establishment (BRE) zastosowała szereg nowych technik, służących do kontrolowania prawie wszystkich aspektów środowiska pracy. Wjeżdżający do budynku pracownik jest identyfikowany na podstawie rejestracji samochodu, system wskazuje mu miejsce parkingowe. Windą wjeżdża na odpowiednie piętro, określone przez system kontroli dostępu. To akurat rozwiązania dość często spotykane także w Polsce. Ale już wirtualny asystent to nowość; pracownik The Edge na ekranie swojego smartfona może sprawdzić, gdzie danego dnia pracuje. Nie ma stałych miejsc pracy, za to system wskazuje wolne miejsce zgodnie z preferencjami określonymi przez użytkownika: blisko ekspresu do kawy, w cichym kącie, blisko okna albo grupy kolegów. Chyba, że harmonogram zajęć na dany dzień wymaga konkretnej przestrzeni – pracownik jest wtedy kierowany do sali konferencyjnej czy zespołu pracującego nad tym samym zadaniem.

Jak żyć bez smartfona?

Profil użytkownika mieści znacznie więcej informacji, w tym preferowaną temperaturę czy oświetlenie. Kiedy właściciel telefonu usiądzie już przy biurku, system automatycznie wyreguluje klimatyzację. Przestrzeń biura podzielona została na pola o powierzchni 5 mkw, w każdym z nich warunki mogą być indywidualnie dobrane. Według projektantów takie rozwiązanie rozwiązuje stały problem pracowników biurowych – zawsze komuś jest zbyt zimno albo za gorąco.
Zaprojektowana na potrzeby Deloitte aplikacja ma terminarz z planem dnia dla każdego pracownika, system służy do umawiania się na spotkania, składania zamówień na materiały biurowe, rezerwacji miejsca na siłowni, ale też np. do wirtualnych zakupów. Zamówione mleko, bułki czy butelkę wina można odebrać przy wyjściu, w drodze do domu nie trzeba się więc zatrzymywać na zakupy. Oczywiście system pamięta też, jaką kawę trzeba przygotować.

Naturalna wentylacja bryły

We wnętrzu budynku znajduje się atrium wysokości 15 pięter. Przestrzeń ta nie tylko pomaga w doświetleniu budynku, ale też służy do regulacji mikroklimatu. Działa trochę jak wieże wiatrowe z Bliskiego Wschodu; rozgrzane powietrze unosi się do góry i jest usuwane z budynku, a od spodu napływa świeże z zewnątrz. Do regulacji temperatury wykorzystywana jest też energia geotermalna, przy czym studnie sięgają głębokości 130 metrów.

Zrównoważony rozwój: światło

Elewacja The Edge pokryta jest ogniwami fotowoltaicznymi o łącznej powierzchni 4 100 mkw. Generują one wystarczająco dużo energii, by w całości zasilać system oświetleniowy oraz firmowe komputery. Cały budynek oświetlany jest diodami LED, przy czym każdym punktem świetlnym można sterować indywidualnie, dzięki zastosowaniu systemu Power Over Ethernet firmy Phillips – do punktu przypisany jest adres sieciowy, a zarządca budynku może uruchomić odpowiednią aplikację w smartfonie. Z tego samego urządzenia może też sprawdzać, jak działają małe roboty-strażnicy, patrolujący teren wokół budynku. Nocą we wnętrzu  budynku poruszają się też samobieżne odkurzacze. Śledzący ruch system wysyła je do tych pomieszczeń, które były najintensywniej użytkowane w dzień. Sprzątaniem i ochrona zajmują się oczywiście także ludzie, ale ich liczba jest mniejsza niż w budynkach pozbawionych automatów.
 

Nazwa inwestycji: The Edge
Lokalizacja: Amsterdam, Holandia
Zakończenie budowy: 2014
Użytkowanie: 2015
Projekt: PLP Architecture
Inwestor: OVG Real Estate
Najemca: Deloitte
Liczba pracowników: 2500
Liczba biurek: ok. 1000
Liczba czujników: 28 000
Powierzchnia całkowita: 51 120 mkw
Powierzchnia biurowa: ok. 40 000 mkw
Certyfikat: BREEAM Outstanding (98,36%)
Powierzchnia ogniw fotowoltaicznych: 4100 mkw
Roczna produkcja energii: 200 000 kWh
Miejsca dla rowerów: 500
Powierzchnia działki dostępna dla mieszkańców miasta: 14%
Systemy audiowizualne: Sony
Sterowanie oświetleniem: Philips

Autor: KZ
Zdjęcia: Ronald Tilleman
Data publikacji: 22.10.2015 13:18

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!