archirama.pl

Architektura w szkołach. Edukacja architektoniczna w gimnazjach i liceach. W marcu rusza „Kształtowanie przestrzeni" – pilotażowy program edukacyjny o architekturze

Architektura w szkołach. Architektura, architektura przestrzeni i urbanizacja to główne tematy, którymi będą zajmować się gimnazjaliści i licealiści w nowym pilotażowym programie edukacji architektonicznej "Kształtowanie przestrzeni". Za projekt odpowiedzialna jest Izba Architektów RP, a honorowym patronem projektu zostało Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Edukacja architektoniczna w gimnazjach i liceach. W marcu rusza „Kształtowanie przestrzeni" – pilotażowy program edukacyjny o architekturze
Fot: Filip Pabjas

Architektura w szkołach. Architektura i urbanistyka to tematy, z którymi będzie musiała zmierzyć się młodzież gimnazjalna i licealna w dwunastu szkołach, które zgłosiły się do programu edukacji architektonicznej "Kształtowanie przestrzeni". Ponad trzystu uczniów weźmie udział w zajęciach poświęconym edukacji architektonicznej i urbanistyce. Program pilotażowego projektu opracowywany był ponad dwa lata. Do pomysłu udało się także nakłonić Ministerstwo Edukacji Narodowej, które objęło honorowy patronat nad całym przedsięwzięciem. Program ma ruszyć na początku marca tego roku.

Architektura i urbanizacja w "Kształtowaniu przestrzeni"- główny cel projektu

Priorytetowym założeniem, w realizowanym projekcie edukacji architektonicznej "Kształtowanie przestrzeni", jest przybliżenie młodzieży podstawowych pojęć z zakresu architektury, urbanistyki i kreowania przestrzeni. Ważnym założeniem stało się także kształtowanie świadomości społecznej uczniów, umiejętność identyfikowania z miejscem zamieszkania oraz zachęcenie ich do wpływania na losy własne i bliskiego otoczenia. Według organizatorów edukację młodzieży w zakresie architektury trzeba zacząć jak najwcześniej, po to by zwiększyć ich wrażliwość na otaczającą je przestrzeń i by w przyszłości nie powstawały brzydka architektura. Pomysł na projekt "Kształtowanie przestrzeni" jest zaczerpnięty z irlandzkiego pierwowzoru o tym samym tytule. Tamtejsze ministerstwo edukacji wprowadziło program edukacji architektonicznej w szkołach średnich.

Architektura i bryła - co przewiduje program "Kształtowanie przestrzeni"

Nauczyciele mają do wyboru jeden z trzech modułów - każdy trwa 10 godzin. Pierwszy to "Mój dom", który dotyczy projektowania i aranżacji wnętrz oraz architektury. Moduł drugi to "Dzielnica, moduł, wieś, metropolia" obejmuje zakres architektury użytku publicznego. Ostatni to "Historia architektury", który pomoże uczniom w poznaniu stylów architektonicznych. Powyższy program edukacyjny nie jest podręcznikiem przeznaczonym dla uczniów. Każda ze zgłoszonych szkół dostanie zestaw gotowych scenariuszy lekcji, zawierających komplet arkuszy pracy i arkuszy informacyjnych. Zajęcia kończą się opracowaniem przez uczniów projektu o tematyce związanej z architekturą, który zostanie zaprezentowany na forum szkoły. Ocena z zajęć znajdzie się na świadectwie.
Izba Architektów RP przygotowała również specjalne szkolenie tematyczne dla nauczycieli.

Lista szkół, które zgłosiły się do pilotażowego programu edukacji architektonicznej „Kształtowanie przestrzeni”:

1.Zespół Szkół nr 53, 53 Gimnazjum Dwujęzyczne im. Stefanii Sempołowskiej
ul. Ks.J. Popiełuszki 5
01-786 Warszawa
2.Zespół Szkół Ogólnokształcących, Gimnazjum Dwujęzyczne i Liceum
Ogólnokształcące
ul. Poznańska 11
63-100 Śrem
3.III Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida
ul. Kilińskiego 15
22-400 Zamość
4.Tynieckie Gimnazjum Społeczne
ul. Benedyktyńska 4
30-398 Kraków
5.V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego w Krakowie
ul. Studencka 12
31-116 Kraków
6.Gimnazjum nr 7 w Lublinie
Ul. Zygmunta Krasińskiego 7
20-709 Lublin
7.XXIII Liceum Ogólnokształcące im. Nauczycieli Tajnego Nauczania  w
Lublinie
ul. Józefa Poniatowskiego 5
20-060 Lublin
8.Prywatne Gimnazjum i Liceum im. Królowej Jadwigi w Lublinie
Al. Długosza 8a
20-054 Lublin
9.Zespół Szkół nr 11 w Lublinie:
Gimnazjum nr 12
ul. Farbiarska 8
20-107 Lublin
10.Zespół Szkół nr 11 w Lublinie:
VII Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej
ul. Farbiarska 8
20-107 Lublin
11.IX Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Lublinie
ul. Andrzeja Struga 6
20-709 Lublin
12. Gimnazjum im. Jana Pawła II w Łęczycy
ul. Szkolna 4
99-100 Łęczyca

 

Autor: Marta Peter
Zdjęcia: Filip Pabjas
Data publikacji: 23.07.2013 18:07

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!