Architektura
ARCHITEKTURA

Eko projektowanie architektury w Tokio – parking pełen trawy i kwiatów

 • Komentarze

Zielona powierzchnia w centrum Tokio. Czy to wygląda jak parking?

Zielona powierzchnia w centrum Tokio. Czy to wygląda jak parking?

 • Bryła parkingu w środku wielkiego miasta
 • Parking, który kwitnie
 • Wnętrze zielonego parkingu
 • Zielona, pionowa powierzchnia w centrum przeludnionego miasta wygląda zdumiewająco
 • Pionowa łąka a może ogromny targ z kwiatami, ale parking?

Eko projektowanie w architekturze współczesnej to przede wszystkim zwrot w stronę natury. Architekci często projektują bryły domów czy budynków użyteczności publicznej pokrywając je zielonymi dachami lub stawiając zielone elewacje. To już wiemy, ale jak eko projektowanie ma się do projektu parkingu? Sprawdźmy jeden z ciekawszych pomysłów na architekturę w Tokio

Parking pełen kwiatów

W centrum miasta, szczególnie przy tak intensywnej zabudowie jak w Tokio, ciężko jest znaleźć skrawek zielonej powierzchni. Twórcy architektury współczesnej starają się na to zaradzić. Projekt parkingu „Shinjuku Gardens” jest świadomą odpowiedzą na tą sytuację. Bryła jest połączeniem przyjemnego, naturalnego krajobrazu z infrastrukturą potrzebną miastu.
Chcą pokazać jakie korzyści mogą płynąć z tego typu projektów. Tu jedną z nich jest np. podwojenie, a nawet potrojenie miejsc parkingowych w mieście. Ponadto, architekci odpowiedzialni za projekt chcą uświadomić społeczeństwu jak można zmniejszyć emisję spalin CO2 do powietrza, którym oddychamy. Dzieje się to dzięki polom trawy, które, działając jak filtr, wchłaniają spaliny. Twórcy projektu nie zapomnieli również o promowaniu kultury i sztuki. W projekcie stworzyli przestrzeń wystawową, która z pewnością przyda się  w centrum Tokio. Ogród na dachu wykorzystywany będzie do prezentowania instalacji artystycznych
Projekt „Shinjuku Gardens” to świadoma interwencja urbanistyczna. Projekt pokazuje jak natura i rozwinięta cywilizacja mogą współistnieć.

 

Milena Glinojecka

przeczytaj rowniez
Data publikacji: 24.07.2014 14:19
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.