archirama.pl

Ekologia w Architekturze jest modna! W Gdańsku powstał pierwszy w Polsce Hybrid House – energooszczędny dom jednorodzinny

Projektowanie energooszczędnych domów w Polsce to już nie tylko przejaw mody, ale trwała zmiana w kształtowaniu architektury współczesnej, zwłaszcza mieszkaniowej. Dzisiaj takie rozwiązania stają się standardem. Ekologia w architekturze pozwala obniżyć koszty utrzymania domu jednorodzinnego  nawet do 40% w porównaniu do standardowego budynku

Hybrydowy dom pokazowy w Gdańsku zaprojektowany i zbudowany zgodnie z 7 zasadami filozofii Saint-Gobain

Hybrydowy dom pokazowy w Gdańsku zaprojektowany i zbudowany zgodnie z 7 zasadami filozofii Saint-Gobain

Energooszczędna architektura współczesnych domów

W Gdańsku, w dzielnicy Osowa, powstał właśnie pierwszy dom hybrydowy tzw. Hybrid House  zasilany energią słoneczną i nie tylko, realizowany w standardzie Saint-Gobain Multi-Comfort. Program ten bazuje na kompleksowych rozwiązaniach , które są odpowiedzią na potrzeby konsumentów. Śledzenie trendów, badania przeprowadzone w laboratoriach i zamiłowanie do rozwoju w dziedzinie architektury współczesnej ukształtowały 7 filarów filozofii Saint-Gobain.

Założenia dotyczą 7 rodzajów komfortu: ekonomicznego, termicznego, akustycznego, komfortu dobrej jakości powietrza, bezpieczeństwa, estetyki oraz komfortu ekologicznego. Zapewnienie tych 7 rodzajów wygód gwarantuje sukces na długie lata.


Jestem przekonany, że budowa komfortowych i energooszczędnych domów przyszłości, to wielka szansa nie tylko na podniesienie standardów budownictwa mieszkaniowego, ale również na podniesienie standardów życia i odpowiedź na wyzwania związane z ograniczonym dostępem do źródeł energii. Nic tak nie przekona inwestora do użycia konkretnych rozwiązań jak pokazanie ich w praktyce. Urzeczywistniliśmy ideę, która funkcjonowała w teorii już od dobrych kilku lat. Otwieramy dom wykonany w standardzie Multi-Comfort, który jest przyszłością budownictwa mieszkaniowego w Polsce – mówi Benedykt Korduła, lider projektu Saint-Gobain.Multi-Comfort


Przy budowie  energooszczędnego domu jendorodiznnego w Gdańsku  zostały wykorzystane produkty marek Grupy Saint-Gobain. Dzięki temu dom jest nie tylko energooszczędny i ekologiczny, ale dodatkowo ma właściwą akustykę, oświetlenie i jakość powietrza. Bryła domu wyposażona jest w m. in. pompę ciepła, która podgrzewa wodę użytkową oraz solary zlokalizowane na dachu wykorzystujące energię słoneczną. Znajduje się tu również system wentylacji mechanicznej z rekuperacją. W domu zainstalowany jest również system pozwalający na magazynowanie deszczówki, którą można wykorzystać przy pracach ogrodowych.


Prawdą jest, że budowa domu niskoenergetycznego jest droższa od tradycyjnego domu jednorodzinnego. Najistotniejsze jest jednak, że koszty związane z kupnem i montażem sprzętu pozwalającego na niskie zużywanie energii zwracają się już w ciągu kilku lat. Trudno w to uwierzyć, ale miesięczny koszt utrzymania takiego ekologicznego domu to zaledwie 200 złotych, wliczając wywóz śmieci, zużycie wody użytkowej, a także energię elektryczną oraz ogrzewanie budynku! Warto wspomnieć, że wszyscy którzy zainwestują rozwiązanie Multi-Comfort mogą liczyć dodatkowo na dotację w wysokości 30 lub 50 tys. zł!


Budowa tego nowoczesnego domu trwała około  11 miesięcy. Do zabezpieczenia fundamentów zostały wykorzystane produkty marki WEBER. Izolacja termiczna płyty fundamentowej osiąga wartości U = 0,13 W/m2K . Ważnym elementem konstrukcji domów niskoenergetycznych jest ściana i dach w standardzie pasywnym. Dzięki zastosowaniu produktów marki ISOVER, możliwe jest zachowanie przyjemnego ciepła zimą i komfort  przed letnimi upałami. Współczynnik przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych wynosi U=0,1 W/m2K. W ścianach zostały zamontowane okna z przeszkleniami Glassolutions, które są odpowiednio dobrane do funkcji jaką mają spełniać. W ten sposób wykorzystana jest energia słoneczna, która bezkosztowo dociepla i doświetla dom. Współczynnik dla okien wynosi U=0,85 W/m2K. Komfort akustyczny został zapewniony za sprawą izolacji ISOVER, systemów suchej zabudowy marki Rigips oraz sufitów i paneli ściennych marki ECOPHON. Systemy Rigips i ECOPHON ograniczają przenoszenie hałasu pomiędzy strefą dzienną, w której znajduje się salon oraz jadalnia a nocną strefą relaksu i odpoczynku - mówi Grzegorz Ogierman, lider projektu Saint-Gobain Multi-Comfort.

Data publikacji: 4.09.2014 13:24

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!