archirama.pl

Ekologiczna bryła ratusza w Konstancinie-Jeziornie

Bryła nowego ratusza w Konstancinie-Jeziornie to projekt warszawskiej pracowni Brzozowski Grabowiecki Architekci.  Nowoczesna architektura, ekologiczne rozwiązania i nawiązania do symboli miasta powstaną w dość nietypowej lokalizacji.

Ekologiczna bryła w ratusza w Konstancinie-Jeziornie
Fot: Filip Pabjas

Po latach planowania i poszukiwania przez samorząd odpowiedniej działki, mieszkańcy Konstancina w końcu doczekają się nie tylko reprezentacyjnej bryły, ale także będą mogli załatwić wszystkie sprawy urzędowe w jednym miejscu. Wczoraj rozstrzygnięto konkurs na projekt architektury konstancińskiego ratusza. Zwycięska bryła powstała w warszawskiej pracowni prowadzonej przez  Jana Belinę Brzozowskiego i Konrada Grabowieckiego.

Kontrowersyjna działka na ratusz w Konstancinie?

Lokalizacja tak ważnego dla miasta obiektu może wydawać się nieco kontrowersyjna. Działka przeznaczona na nowa bryłę zlokalizowana jest z dala od najbardziej atrakcyjnej części Konstancina, w Jeziornie przy ul. Piaseczyńskiej, czyli szosie prowadzącej do Piaseczna. Tak nietypowe położenie ratusza choć może dziwić jest przemyślaną decyzją. Umiejscowienie bryły o tak wysokiej randze w nieco zaniedbanej okolicy, ożywi tę część miasta.  Architektura ratusza ma szansę znacznie przyspieszyć urbanizację tego rejonu i być zaczątkiem nowoczesnej dzielnicy Konstancina.

Nowoczesna bryła ratusza

Architektura bryły od strony ulicy Piaseczyńskiej odchyla się tworząc  plac otwierający perspektywę na wieżę mieszczącą salę Rady Miejskiej. Do wnętrza bryły prowadzić będą dwa wejścia: północne - poprzez zielone patio i południowe z ulicy Piaseczyńskiej. Elewacja bryły wykonana będzie z cegły ceramicznej. Bryła nowego ratusza ze względu na trudne warunki gruntowe nie będzie podpiwniczona (z wyjątkiem kilku pomieszczeń technicznych). Poza dominantą budynek przekryty jest prostym dachem wykończonym blachą tytanowo cynkową

Wnętrza bryły zorganizowane wokół dwóch dziedzińców

Wewnętrzna struktura budynku zorganizowana jest wokół dwóch dziedzińców: wejściowego i wewnętrznego, na który otwierają się pokoje do pracy. Dwukondygnacyjne skrzydło południowe zwieńczone będzie dominantą w formie wieży mieszczącej salę rady miasta. W części wschodniej bryły znajdzie się powierzchnia na.  W części zachodniej zaś rozmieszczona zostanie strefa obsługi mieszkańców wraz z referatami urzędu dostępnymi dla mieszkańców, otaczającymi patio wewnętrzne. Na wysokim piętrze , dostępnym poprzez dwukondygnacyjny, reprezentacyjny hol główny znajduje się zespół pomieszczeń burmistrza oraz sala rady miasta. Te najważniejsze w  budynku przestrzenie reprezentantów władzy samorządowej są podkreślone w bryle budynku w formie wieży. W najdalszej części, w skrzydle zachodnim na piętrze znajdują się biura niedostępne dla mieszkańców takie jak księgowość czy IT.

Architektura i symbole Konstancina

A architekturze nowego ratusza ważną rolę odgrywają symbole. Herb miasta przedstawiający dąb oraz rzekę znajdzie się w ważnych i eksponowanych miejscach w budynku: przy głównym wejściu oraz nad wejściem do sali Rady Miejskiej. Na dziedzińcu wejściowym, w momencie budowy ratusza posadzony zostanie dąb szypułkowy. Zaś na wieży z salą rady miasta znajdzie się zegar słoneczny – element tradycyjnie identyfikujący budynek ratusza.

Zielona architektura w Konstancinie

Zieleń jest bardzo ważnym elementem bryły. Plac wejściowy pokryją płyty betonowe prefabrykowane zatopione w trawie i poprzerastanych trawami ozdobnymi. Na dziedzińcu wejściowym zasadzony zostanie wspomniany wcześniej symbol Konstancina dąb szypułkowy. Dla odmiany drugi dziedziniec wewnętrzny o mniej formalnych charakterze wypełniony będzie bujną zielenią niską inspirowany dzikimi kwitnącymi łąkami. Rosnąć tu będą głównie trawy ozdobne, rośliny kwitnące oraz niskie krzewy. Budynek wyposażony także zostanie w system wtórnego wykorzystania wody deszczowej zbieranej z dachów (tzw. szara woda) na cele podlewania zieleni oraz do spłukiwania toalet. Będzie także możliwość zaopatrzenia budynku w źródło ciepła pochodzące z paneli słonecznych lub wymienników gruntowych.

 

 

Zdjęcia: Filip Pabjas
Data publikacji: 28.03.2013 16:23

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!