Architektura
ARCHITEKTURA

Ekologiczna bryła wielorodzinna pełna prywatnych ogrodów - indywidualność w przestrzeni publicznej

 • Komentarze

Bryła jednostki wielorodzinnej projektu House 4 Life autorstwa architektów z biura PWFERRETTO

Bryła jednostki wielorodzinnej projektu House 4 Life autorstwa architektów z biura PWFERRETTO

 • Schemat ideologiczny przedstawiający proces powstania bryły
 • Ujęcie na jeden z prywatnych ogrodów wewnętrznych
 • Kolejny prywatny ogród wewnątrz bryły wielorodzinnej
 • Rzut bryły House 4 Life
 • Atrium - zielona przestrzeń wspólna

Ekologia, zielona przestrzeń publiczna, zjednoczenie – to właściwie synonimy architektury współczesnej. Projekt House 4 Life przedstawia sposób na zmieniające się potrzeby mieszkalnictwa. Czy wyobrażacie sobie budynek wielorodzinny, w którym każdy ma ogródek? Tak właśnie jest w tym przypadku. Oprócz ogrodów prywatnych mieszkańcy mają do dyspozycji przestrzeń wspólną - atrium zlokalizowane w sercu bryły

Wielorodzinny budynek mieszkalny, w którym poczujesz się jak w „domu”

Wraz z XXI wiekiem przyszedł czas gwałtownych zmian. Zmiany dotyczą również architektury współczesnej, która weryfikuje stosowane dotychczas rozwiązania i przeobraża je w bardziej nowoczesne, dostosowane do obecnych czasów. Metamorfozy dotyczą np. brył obiektów wielorodzinnych.


Między innymi po „sukcesach” Wielkiej Płyty mamy świadomość jakie problemy wiążą się z wielorodzinnymi budynkami mieszkalnymi. Przeskalowane  budynki pozbawione zieleni i indywidualizmu przypominają bardziej więzienia, niż bezpeiczne domy, w których chcielibyśmy spędzić całe życie. Twórcy architektury współczesnej wręcz „bombardują” rozwiązaniami, które przyczyniłyby się do polepszenia obrazu chłodnej, wielorodzinnej jednostki mieszkaniowej.  

Jednym z przykładów przyjaznego domu wielorodzinnego jest bryła o nazwie House 4 Life. Jest to projekt z pracowni architektonicznej  Peter Winston Ferretto z siedzibą w Londynie. Inspiracją do stworzenia tej wielorodzinnej jednostki mieszkaniowej był tradycyjny dom brytyjski. Dom taki kojarzy się głównie z materiałem, z którego jest wykonany, czyli z cegłą. Nie jest to jednak w tym wypadku sedno sprawy.

Architekci skupili swą uwagę na tym co pozytywnie wpływa na życie w angielskich domkach. Okazało się, że jest to m. in. charakterystyczna zabudowa szeregowa domów brytyjskich, która skłania do komunikacji pomiędzy sąsiadami. Istotny jest również fakt, że w każdym z angielskich gospodarstw znajduje się prywatny ogród, który cieszy się dużym powodzeniem przez cały rok.

Tradycyjny dom brytyjski zmodyfikowano zatem na potrzeby teraźniejszości. Schemat ideowy przedstawia w jaki sposób kształtowała się forma projektu House 4 Life. Otóż architekci postanowili „pożąglować” modułem domu szeregowego. Ustawili więc bryłę wraz z ogródkiem - jedna za drugą, zamiast tradycyjnie – jedna obok drugiej. Kolejnym krokiem było spiętrzenie powstałej struktury. Siatkę domów ustawiono szachownicowo. Powstały układ „zawinięto” w okrąg tak, by na środku powstała jeszcze jedna, ogólnie dostępna forma ogrodu – atrium. W projekcie tym mamy więc do czynienia z ogrodem zaprojektowanym w różnych natężeniach - prywatnym i ogólnodostępnym. A wszystko to w ramach jednego budynku.

Pojęcie „domu” ewaluowało. Już sama nazwa projektu sugeruje, że w dzisiejszych czasach dom to coś wiecej niż ściany, które odgraniczają od siebie poszczególne pomieszczenia. Dziś dom to z trudem wyselekcjonowana przestrzeń, w której nie może zabrakąć zieleni oraz poczucia zjednoczenia z innymi ludźmi.

Milena Glinojeckado góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.