Bryła wielorodzinnego budynku zlokalizowana na terenie południowego Żoliborza przy ulicy Krasińskiego 41 to projekt, autorstwa GS Architekci. Nad koncepcją oraz zastosowanymi technikami pracowały także jednostki naukowe takie jak Instytut Techniki Budowlanej, Wydział Budownictwa Politechniki Śląskiej, a także Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Dzięki wdrożonym rozwiązaniom bryła będzie miała znacznie mniejszy wpływ na środowisko, a także zredukowane koszty eksploatacji mieszkań.
Bryła Krasińskiego 41 – budynkiem demonstracyjnym
Bryła Krasińskiego 41 została wybrana budynkiem demonstracyjnym projektu Miejski Budynek Jutra 2030 (MBJ2030). Oznacza to, że realizowana jest zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa. Wśród zastosowanych rozwiązań znalazły się m.in.: energooszczędna wentylacja oraz solary pozyskujące energię promieniowania słonecznego do ogrzewania ciepłej wody użytkowej. W budynku zostanie także zainstalowany zbiornik wody deszczowej, służący do spłukiwania toalet oraz zraszania trawników. W bryle wykorzystano również rozwiązania ograniczające przenikanie i rozprzestrzenianie się dźwięków z otoczenia oraz wewnątrz budynku. Pozwoli to mieszkańcom zaoszczędzi około 25% kosztów eksploatacji w ciągu roku.
Bryła Krasińskiego 41 – ile kosztują mieszkania
Inwestycja realizowana przez firmę Fort Development to pięciokondygnacyjny budynek. Cena za mkw zamyka się przedziale od 7 do 10 tys. zł. Najdroższe mieszkania o wysokości przeszło 3 metrów z dużymi tarasami bądź balkonami i możliwością zainstalowania klimatyzacji ulokowane będą na najwyższej kondygnacji. Zakończenie budowy planowane jest na sierpień 2014 roku.

-
Piąta edycja, organizowanego przez miesięcznik "Architektura Murator", konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE więcej
-
Szósta edycja konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE, organizowanego od 1995 roku więcej
-
-
Andreas Gursky uznawany za jednego z najważniejszych współczesnych fotografików. Zdjęcia tego niemieckiego artysty wykonane są jakby z oddali, z kosmosu, pozwalają spojrzeć na miasta, ulice z dystansu. Gursky celowo rezygnuje z efektowności i ekspresji na rzecz surowego realizmu więcej
