Architektura
ARCHITEKTURA
Ekologia w budownictwie

Energooszczędne osiedle Park Ostrobramska w Warszawie. Czy ekologia w budownictwie jest potrzebna?

  • Komentarze

Park Ostrobramska

Ekologiczne osiedle Park Ostrobramska

Fot: materiały prasowe

W dobie kryzysu warto inwestować w rozwiązania energooszczędne. Inwestorzy i developerzy zdają sobie sprawę z tego, że przyszłość budownictwa to przede wszystkim rozwiązania proekologiczne, wspomagające wydajność energetyczną budynku.

W dobie kryzysu warto inwestować w rozwiązania energooszczędne. Inwestorzy i developerzy zdają sobie sprawę z tego, że przyszłość budownictwa to przede wszystkim rozwiązania proekologiczne, wspomagające wydajność energetyczną budynku.

Ekologiczne osiedle w Warsawie

O rozwiązaniach ekologicznych pomyślała firma Skanska, która w dbałości o środowisko stworzyła projekt propagujący zielony styl życia. W centrum prawobrzeżnej Warszawy powstaje „Park Ostrobramska”, pierwsze osiedle mieszkaniowe Skanska Residental Development Poland w Warszawie.

Skanska w swoim projekcie postawiła przede wszystkim na „zielony” tryb życia. Zagospodarowanie terenu pozostawia mieszkańcom dużą przestrzeń terenów zielonych, która docelowo ma tworzyć zintegrowaną przestrzeń publiczną. Zieleń ma być dodatkowo obecna na balkonach przyszłych mieszkańców.

>> Czy w architekturze panuje moda na ekologię?

Dużą uwagę przyłożono także do rozwiązania funkcjonalnego mieszkań. Wszystkie mieszkania mają zaprojektowane niewielkie balkony, z reguły dwa, po przeciwległych stronach budynku. Zapewnia to odpowiednie przewietrzanie mieszkania – okna, które umiejscowione po dwóch stronach mieszkania, poza odpowiednią wentylacją, zapewniają odpowiednie wietrzenie mieszkania. Inwestor zapewnia, że budynki maja wyjątkowy, skandynawski styl i niepowtarzalne walory użytkowe. Architekci pomyśleli nawet o stanowisku do ładowania samochodów energią elektryczną. W trosce o środowisko inwestycja stawia na segregacje i recycling odpadów, a w korytarzach komunikacyjnych zastosowane zostanie oświetlenie LED.

Całe założenie to pięć budynków, których budowa podzielona została na kilka etapów. Pierwszy zakończyć ma się już w grudniu 2013 roku.

Ekologia w budownictwie, czy to się opłaca?

W dobie budownictwa energooszczędnego warto zapytać czy naprawdę jest ono potrzebne? Niektórzy twierdzą, że budowanie w duchu ekologii, z poszanowaniem otoczenia i środowiska to tylko nabijanie kosztów inwestycji. Prawdą jest, że projektowanie zielonych dachów, przeszklonych atriów, czy zielonych fasad może być w naszej strefie klimatycznej kosztowne i ciężkie do zaprojektowania i trudne w utrzymaniu. Jednak istnieją takie systemu, które staja się opłacalne także w Polsce. Wykorzystywanie wody deszczowej do obsługi sanitariatów, kolektory słoneczne i automatyczne elementy fasad, które dostosowują swoje położenie w zależności od intensywności promieni słonecznych.

>> Jakie kolektory słoneczne wybrać?

Projektanci zaznaczają, że postęp technologii w budownictwie to także świadomość ekologiczna. Dlatego też w naszym kraju będzie powstawać coraz więcej inwestycji, które podkreślają rolę ekologii w naszym otoczeniu. Mowa tu przede wszystkim o tak zwanym rozwoju zrównoważonym. Rozwój ten w architekturze oznacza przede wszystkim budowanie i projektowanie ze świadomością tego co po nas zastana kolejne pokolenia. Projekty powinno tworzyć się z myślą o przyszłych pokoleniach, a to wiąże się z ekologicznym projektowaniem.

przeczytaj rowniez
Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 7.12.2012 12:40
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.