archirama.pl

Energooszczędność w praktyce. Hybrid House w Hamburgu

Współczesna architektura zaskakuje nie tylko wielofunkcyjnością, lecz także nowymi technologiami, dostosowanymi do potrzeb użytkowników. Hybrid House w Hamburgu, autorstwa pracowni KPW- Architekten, prezentuje energooszczędne rozwiązania i zapewnia komfort mieszkańcom. Bryła budynku została zaprojektowana tak, by znalazły się w nim zarówno mieszkania, jak i biura czy pracownie.

Bryła Hybrid House w Hamburgu prezentuje energooszczędne rozwiązania architektoniczne

Bryła Hybrid House w Hamburgu prezentuje energooszczędne rozwiązania architektoniczne

Fot: Schüco

Aranżacja biur i mieszkań

Hybrid House to budynek, w którym znalazły się nie tylko mieszkania, lecz także biura i pracownie. Z pewnością jest wielofunkcyjny. Został bowiem podzielony na szesnaście modułów o powierzchni od 70 mkw. do 135 mkw. Większość z nich to apartamenty dwupoziomowe, które umożliwiają swobodne zagospodarowanie. Część z nich oferuje widok na wszystkie cztery strony świata, co oznacza że są doskonale doświetlone o każdej porze dnia. Taki efekt uzyskano dzięki koncepcji okien fasadowych i dachowych o różnych kształtach i wymiarach.  

Architektura wnętrz otwarta na zmiany

Dwupoziomowe apartamenty dają mieszkańcom dużą swobodę aranżacji. Można zaprojektować je tak, by góra była przeznaczona do mieszkania, a dół spełniał rolę funkcjonalnego biura czy pracowni. Dodatkowo mieszkania, które znajdują się na pierwszej i trzeciej kondygnacji mogą być powiększone o sąsiadujące moduły. Co ciekawe budynek został zaprojektowany w oparciu o najnowsze technologie, które zapewniają niskie zużycie energii. Jak zapewnia firma Schüco, która dostarczyła materiałów budowlanych dla Hybrid House, nie udałoby się wprowadzić podobnych rozwiązań bez nowoczesnego systemu zarządzania budynkiem.

Bryła Hybrid House doskonale doświetlona

Budynek Hybrid House, jak zapewniają architekci z KPW-Architekten, jest doskonale doświetlony. Taki efekt osiągnięto przez system fasadowy, w którym użyto różnych typów stolarki okiennej i dachowej. Na drugiej i czwartej kondygnacji zamontowano duże, specjalne okna o wysokości 2,5 metra. W zależności od orientacji elewacji budynku względem kierunków świata, osiągają one szerokość od 2,8 do 4,8 metra. Niektóre z nich można uchylać. Elewacja ma modernistyczny charakter, co zostało zaakcentowane aluminiowymi wykończeniami przeszkleń. Ma ona różne barwy: w części budynku aluminium przeplata się z elewacją w kolorze białym. Otwory okienne mają tam kształt, który przypomina rybie skrzela. Dzięki zamontowaniu w nich pionowych, wąskich modułów, światło wpada do pomieszczeń tylko o określonych porach dnia. Funkcję dodatkowego doświetlenia budynku spełniają specjalne świetliki dachowe, które mają również właściwości wentylacyjne. Są one wyposażone w mechatroniczne okucia. Architekci zadbali też o odpowiednie zacienienie budynku Hybrid House. W częściach budynku, które będą silnie nasłonecznione, zastosowano potrójne oszklenie z szyba przeciwsłoneczną. Natomiast loggie i tarasy zostały wyposażone w przesuwane przesłony przeciwsłoneczne.

Budynek w zamyśle architektów miał być funkcjonalna siedzibą dla mieszkańców. A wy jak oceniacie ten projekt? Koniecznie zobaczcie zdjęcia Hybrid House!

 

Agnieszka Ochenkowska

Autor: Schüco
Zdjęcia: Schüco
Data publikacji: 1.08.2014 13:09

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!