Aranżacja biur i mieszkań
Hybrid House to budynek, w którym znalazły się nie tylko mieszkania, lecz także biura i pracownie. Z pewnością jest wielofunkcyjny. Został bowiem podzielony na szesnaście modułów o powierzchni od 70 mkw. do 135 mkw. Większość z nich to apartamenty dwupoziomowe, które umożliwiają swobodne zagospodarowanie. Część z nich oferuje widok na wszystkie cztery strony świata, co oznacza że są doskonale doświetlone o każdej porze dnia. Taki efekt uzyskano dzięki koncepcji okien fasadowych i dachowych o różnych kształtach i wymiarach.
Architektura wnętrz otwarta na zmiany
Dwupoziomowe apartamenty dają mieszkańcom dużą swobodę aranżacji. Można zaprojektować je tak, by góra była przeznaczona do mieszkania, a dół spełniał rolę funkcjonalnego biura czy pracowni. Dodatkowo mieszkania, które znajdują się na pierwszej i trzeciej kondygnacji mogą być powiększone o sąsiadujące moduły. Co ciekawe budynek został zaprojektowany w oparciu o najnowsze technologie, które zapewniają niskie zużycie energii. Jak zapewnia firma Schüco, która dostarczyła materiałów budowlanych dla Hybrid House, nie udałoby się wprowadzić podobnych rozwiązań bez nowoczesnego systemu zarządzania budynkiem.
Bryła Hybrid House doskonale doświetlona
Budynek Hybrid House, jak zapewniają architekci z KPW-Architekten, jest doskonale doświetlony. Taki efekt osiągnięto przez system fasadowy, w którym użyto różnych typów stolarki okiennej i dachowej. Na drugiej i czwartej kondygnacji zamontowano duże, specjalne okna o wysokości 2,5 metra. W zależności od orientacji elewacji budynku względem kierunków świata, osiągają one szerokość od 2,8 do 4,8 metra. Niektóre z nich można uchylać. Elewacja ma modernistyczny charakter, co zostało zaakcentowane aluminiowymi wykończeniami przeszkleń. Ma ona różne barwy: w części budynku aluminium przeplata się z elewacją w kolorze białym. Otwory okienne mają tam kształt, który przypomina rybie skrzela. Dzięki zamontowaniu w nich pionowych, wąskich modułów, światło wpada do pomieszczeń tylko o określonych porach dnia. Funkcję dodatkowego doświetlenia budynku spełniają specjalne świetliki dachowe, które mają również właściwości wentylacyjne. Są one wyposażone w mechatroniczne okucia. Architekci zadbali też o odpowiednie zacienienie budynku Hybrid House. W częściach budynku, które będą silnie nasłonecznione, zastosowano potrójne oszklenie z szyba przeciwsłoneczną. Natomiast loggie i tarasy zostały wyposażone w przesuwane przesłony przeciwsłoneczne.
Budynek w zamyśle architektów miał być funkcjonalna siedzibą dla mieszkańców. A wy jak oceniacie ten projekt? Koniecznie zobaczcie zdjęcia Hybrid House!
Agnieszka Ochenkowska