Jeszcze do 4 grudnia można zobaczyć wystawę „Seks w ZSRR” towarzyszącą Przeglądowi Erotycznego Kina Rosyjskiego w ramach Festiwalu Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską. Na ekspozycji oprócz świetnych plakatów znajdują się postanowienia, dekrety, uchwały dotyczące życia seksualnego Rosjan, zarówno sprzed rewolucji jak i z kraju Rad, po czasy współczesne.
seks w komunizmie, czyli tabu
Wystawa jest tym ciekawsza, że słynny ze swej pruderii Związek Radziecki traktował seks jako tabu i temat ten nie istniał publicznie, ani w kinie, ani w gazetach. Zobaczymy więc prezerwatywy z lat 50., plakaty zachęcające do szanowania pracy sprzątaczek, czy oddania całej wypłaty żonie, pokazujące młode kobiety w odważnych pozach.
Dowiemy się też, że „Obywatele mężczyźni [...] mają prawo korzystać z kobiety nie częściej niż cztery razy w tygodniu i nie dłużej niż przez trzy godziny” oraz, że „Od dnia 1 marca 1919 likwiduje się prawo stałej własności prywatnej w sprawie władania kobietami w wieku od 17 do 32 lat”. Ustawę wydano rok po rewolucji październikowej.
Są tu plakaty stylizowane na te z lat 30., w rzeczywistości pochodzące z rosyjskiego PLAYBOYA z 2007 r. czy plakatowe malarstwo Aleksandra Dejneka i obrazy Igora Yelpatowa. Niektóre pochodzą z lat 40. inne z lat 80. XX wieku. Są też wizerunki aktorów jako symboli seksu z różnych dekad XX wieku.
Muzeum Erotyki w Warszawie
Muzeum Erotyki w Warszawie powstało tuż przed walentynkami w lutym 2011 roku. - Muzeum to nie sex-shop czy jakiś show. Chcemy, by stało się placówką kulturalną, i poświęcone jest sztuce - zauważa Dariusz Kędziora, dyrektor warszawskiego Muzeum Erotyki, z wykształcenia archeolog.
Na stałej ekspozycji jedynego w Polsce muzeum poświęconego sprawom seksu i erotyki można obejrzeć porcelanę Dalekiego Wschodu, ceramikę Ameryki Południowej, erotyczne rzeźby Afryki, pierwsze polskie czasopisma erotyczne czy plakaty akcji antywenerycznych.
Dariusz Kędziora zbierał eksponaty przez 20 lat po całym świecie. - Osoby wychowane w Europie nie wiedzą jak wygląda przedstawienie erotyki w innych kulturach. Dopiero jak gdzieś pojadą, to są w stanie to pojąć - dodaje. Kolejna wystawa zapowiada się równie ciekawie, ekspozycja „Markiz de Sade i zakazane książki” otwarta już wkrótce!
Muzeum Erotyki, ul Grzybowska 3, Warszawa
Otwarte pon-pt 13-21; sob – nd. 11-22
Bilet normalny 30 PLN
Bilety ulgowe 25 PLN
więcej o muzeum na stronie: muzeumerotyki.com

-
Muzeum Narodowe w Krakowie przygotowuje wystawę poświęconą polskiemu wzornictwu: “Z drugiej strony rzeczy. Polski dizajn po roku 1989”. Ekspozycja zostanie otwarta dla zwiedzających 6 kwietnia i będzie składać się z najbardziej intrygujących projektów powstałych po 1989 roku. Nie mogło na niej zabraknąć wyjątkowych głośników Proton, zaprojektowanych przez Roberta Majkuta dla marki Tonsil. więcej
-
Otwarcie Galerii Wzornictwa Polskiego w Muzeum Narodowym zgromadziło wielu miłośników designu. Na wystawie znalazła się zarówno klasyka, jak i najlepsze projekty z ostatnich lat. więcej
-
Pierwszy przyjazd Thomasa Vinson do Warszawy był jednocześnie jego pierwszym pobytem w Polsce. I tylko ten jeden raz wystarczył, by artysta zechciał się wpisać w lokalną historię. Architektura stolicy i pełni energii warszawianie stali się dla niego inspiracją do stworzenia serii rysunków, reliefów i instalacji. więcej
-
W Muzeum SGGW do końca stycznia 2015 roku trwa wystawa najlepszych prac magisterskich 2013/2014 wykonanych na kierunku Architektura Krajobrazu. Prace pochodzą z Wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu więcej

- DESIGN: Kultowe głośniki projektu Roberta Majkuta w Muzeum Narodowym w Krakowie!
- DESIGN: 100 lat designu w Galerii Wzornictwa Polskiego
- LIFESTYLE: THOMAS VINSON „NIESYSTEMATYCZNIE”. Wystawa
- ARCHITEKTURA: Wystawa najlepszych prac magisterskich kierunku Architektura Krajobrazu na SGGW
- ROZMOWY O ARCHITEKTURZE: Wystawa architektoniczna „Tygrysy” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Skopje