Architektura
ARCHITEKTURA

Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie

  • Komentarze

Centrum Bajki Pacanów

Zaczarowany Dworzec Koziołka Matołka, Europejskie Centrum Bajki, Pacanów

Fot: Przemysław Andruk
  • Centrum Bajki Pacanów

Autorom budynku udało się uniknąć dosłowności, za pomocą abstrakcyjnych form architektonicznych odwołali się do dziecięcych skojarzeń

Pacanów to typowa polska miejscowość ze skwerem zlokalizowanym pośrodku regularnego rynku, pierzejami dwukondygnacyjnych kamienic i widoczną z dróg dojazdowych dzwonnicą lokalnego sanktuarium. W tę autentyczną i niepozbawioną wdzięku małomiasteczkową przestrzeń wstawiono obiekt użyteczności publicznej o kubaturze przerastającej sąsiednią zabudowę. Na szczęście Europejskie Centrum Bajki zlokalizowano poniżej rynku. Obiekt jest rozległy, ale nie wysoki, o addycyjnej bryle, więc nie przytłacza otoczenia, choć kontrastuje z nim estetyką.

Decyzje przestrzenne są proste, konsekwentne i osadzone we współczesności. Poszczególne bloki funkcjonalne (takie jak sala kinowa, biblioteka z czytelnią czy toalety) schowano w formy nazywane przez autorów „babami” – te zaś ustawiono w mieszczący pozostałą kubaturę prostopadłościan. Masywne „baby” obłożono łupkiem, prostopadłościan dla kontrastu opakowano szkłem i składanymi drewnianymi żaluzjami. Dzięki tej ażurowości podkreślono nie tylko możliwość otwierania budynku na otoczenie (zwłaszcza w czasie masowych imprez), ale też zasygnalizowano elastyczność samego wnętrza, kształtowanego za pomocą przesuwnych ścian działowych.

Bezpośrednie otoczenie ma bajkowy charakter (znajduje się tu młyn wodny, drewniana kuźnia, w której kozy kują i położony nad wodą niewielki amfiteatr) i jego przenikanie z fantastycznymi elementami przestrzeni wewnętrznych jest całkowicie uzasadnione. Wnętrze wypełniono wciągającą małych odbiorców i rozgrywającą się na różnych poziomach, na poły teatralną dekoracją, opartą o wiele pomysłów, chociażby takich jak przeskalowana, kilkumetrowej wysokości komoda, pod którą zlokalizowano szatnię, czy magiczny ogród z siedziskami w kształcie kwiatów. Równolegle świadomie ograniczona ilość zastosowanych środków architektonicznych i detali, czasami wręcz siermiężnych – jak bardzo proste żaluzje czy stanowiący dopełnienie elewacji surowy beton, tworzy neutralne tło dla bogatej dziecięcej scenografii.

przeczytaj rowniez
Źródło: "Architektura-Murator" 05/2010
Autor: Krzysztof Mycielski
Zdjęcia: Przemysław Andruk
Data publikacji: 21.06.2011 12:32
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.