archirama.pl

Ewa P. Porębska pierwszym polskim jurorem Nagrody im. Miesa van der Rohe

Ewa P. Porębska, redaktor naczelna miesięcznika „Architektura-murator” i wiceprezes wydawnictwa MURATOR SA, jest pierwszym przedstawicielem Polski zaproszonym do jury najbardziej prestiżowej europejskiej nagrody w dziedzinie architektury im. Miesa van der Rohe. Nagroda ta została ustanowiona w 1987 roku dzięki wspólnej inicjatywie Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Fundacji Miesa van der Rohe w Barcelonie.

Ewa P. Porębska

Ewa P. Porębska redaktor naczelna miesięcznika Architektura

Fot: Archiwum Muratora

Nagroda im. Miesa van der Rohe jest najpoważniejszym wyróżnieniem przyznawanym za współczesne realizacje architektoniczne w Europie. W gronie jurorów znalazły się dotąd m.in. takie sławy architektury, jak Zaha Hadid, Norman Foster, Toyo Ito, David Chipperfield, Kazuyo Sejima, Dominique Perrault. Konkurs organizowany jest co dwa lata.

Laureat Grand Prix otrzymuje 60 tys. euro oraz rzeźbę przedstawiającą Pawilon Niemiecki w Barcelonie projektu Ludwiga Miesa van der Rohe, w którym obecnie mieści się siedziba fundacji jego imienia. Przyznawane jest także Wyróżnienie dla Młodych Architektów w wysokości 20 tys. euro. Wręczenie Grand Prix 2013 Nagrody im. Miesa van der Rohe odbędzie się w przyszłym roku w Barcelonie. Po każdej edycji organizowana jest wystawa pokonkursowa prezentowana w wielu miastach Europy – obecnie Muzeum Architektury we Wrocławiu gości wystawę prac z 2011 roku.

Do tej pory żaden polski projekt nie zdobył głównej nagrody ani wyróżnienia, choć 55 obiektów z naszego kraju otrzymało w ciągu kilkunastu lat nominacje. Największym osiągnięciem Polaków było wejście w 2011 roku na tzw. „krótką listę” (projekt kościółka w Tarnowie nad Wisłą pracowni Beton). Zdobywcą Grand Prix 2011 było Nowe Muzeum w Berlinie, projektu pracowni Dawid Chipperfield Architects we współpracy z Julian Harrap. Wyróżnienie dla Młodych Architektów przyznano wówczas projektowi Collage Mouse w hiszpańskiej Gironie autorstwa Ramona Boscha i Beta Capdeferro.

Ewa P. Porębska od wielu lat działa na rzecz popularyzacji najlepszych wzorców architektury, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Przed powołaniem w skład jury nagrody im. Miesa van der Rohe, od 2007 roku była jej ekspertem. Jest członkiem Rady Ekspertów Nagrody European Price for Urban Public Space, w latach 2008–2010 uczestniczyła w pracach jury World Architecture Festiwal w Barcelonie. Jest też członkiem Rady Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Napisała wiele publikacji na tematy związane z architekturą i jest współtwórcą kilkunastu wystaw, w tym koncepcji wystawy „Warszawa. Na dzień przed” (Zachęta, 1998). Była polskim kuratorem międzynarodowej wystawy fotografii architektonicznej „Form and non-form” (Luksemburg, 2005). Stworzyła koncepcję i była kuratorem wystawy „Polska. Ikony architektury” (CSW Warszawa 2006, następnie kilka miast europejskich) zrealizowanej przez czasopismo "Architektura-murator" we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych w Warszawie.

Jest też autorką koncepcji i organizatorką konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE. W latach dziewięćdziesiątych była współautorką cyklu programów dla telewizji publicznej na temat współczesnej architektury (film „Czerwony Pałac” prezentowany był w 2004 roku ramach Sezonu Polskiego we Francji w Audytorium du Louvre w Paryżu). Za zasługi dla rozwoju i promocji architektury polskiej otrzymała medal Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP „Bene Merentibus” oraz medal Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Z wykształcenia jest architektem, ukończyła Wydział Architektury na Politechnice Warszawskiej.

Zdjęcia: Janericloebe/Wikimedia, Böhringer Friedrich/Wikimedia, Oxyman/Wikimedia, Archiwum Muratora, Hans A.Rosbach/ Wikimedia Commons
Data publikacji: 25.09.2012 11:20

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!