archirama.pl

NOWA SIEDZIBA FACEBOOKA. Zobacz projekt nowej siedziby Facebooka w Menlo Park.

Projekt ekologicznego budynku Facebooka projektu Franka Ghery'ego zaprezentowany. Światowej sławy architekt Frank Ghery zdecydował się zrealizować projekt powiększenia kompleksu Menlo Park, będącej siedzibą Facebook'a.

Zagospodarowanie terenu wraz z nowym budynkiem Facebook'a

Zagospodarowanie terenu wraz z nowym budynkiem Facebook'a

Fot: The OutCast Agency

Założeniem jest stworzenie budynku, który da poczucie równości dla osób tam pracujących. Nie zobaczymy tam pomieszczeń odseparowanych od innych, co ma zachęcić do pracy zespołowej i stworzenia poczucia wspólnoty wśród pracowników. Zastosowane zostaną ciepłe kolory ścian i tekstur oraz naturalne oświetlenie.

Poczucie wspólnoty jako maksyma

Ghery zaprojektował budynek, który raczej przypomina olbrzymia halę produkcyjną o powierzchni niemal 40 tys m2, gdzie pracować ma 2800 inżynierów Facebooka. Intencją Gherego jest stworzenie swobodnego środowiska pracy, który sprawi, że Facebook będzie jeszcze lepszy. Architekt zdecydował się tak zaprojektować bryłę budynku aby stał się on kompozycją efemeryczną, czyli ulotną, zmienną, nie dającą się określić.

>> Zajrzyj do wnętrz Facebook'a i Google z Archiramą 

Budynek integruje się z otoczeniem poprzez otoczenie go licznymi ścieżkami oraz chodnikami. Co ciekawe, stworzono zielony dach, który ma być miejscem relaksu i wytchnienia dla inżynierów. Widać wyraźnie, że otocznie kampusu jest również zaprojektowane pod kątem stworzenia klimatu relaksu i odprężenia. Rośnie tam dziesiątki drzew czy wszelkiego rodzaju kwiatów. Wszystko to wpisuje się w modne ostatnio ekologiczne budownictwo. Dotychczasowy kompleks Facebooka zajmuje obszar 22 akrów i będzie połączony z nowym budynkiem podziemnym tunelem.

Planowany czas zakończenia inwestycji to początek 2013 roku.

Autor: Marcin Boroń
Zdjęcia: The OutCast Agency
Data publikacji: 28.08.2012 13:05

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!