archirama.pl

Falujący most na Wołdze. Polski naukowiec pomógł Rosjanom uspokoić most

Polski naukowiec z krakowskiej AGH pomógł uspokoić falujący most na Wołdze w Rosji. Otwarty kilka miesięcy temu most na Wołdze falował podrzucając do góry przejeżdżające nim samochody.

Archirama News

Archirama news. Śledzimy najnowsze projekty, realizacje i inwestycje

Fot: materiały prasowe

Jak pisze „Gazeta Wyborcza Kraków” most na Wołdze to konstrukt o długości aż siedmiu kilometrów. Po otwarciu mostu dwa lata temu zaczęła niebezpiecznie falować. Konstrukcja zaczęła wypiętrzać się do wysokości metra wyrzucając przejeżdżające nią auta do góry. Falujący most na Wołdze zelektryzował władze na samym Kremlu.

>>Zobacz, jaki design rządzi w Chinach: most – brama od pracowni 10 DESIGN i Buro Happold

Prezydent Rosji nakazał śledztwo w tej sprawie. W końcu inżynieryjny problem udało się rozwiązać za sprawą ięki dr. Feliksowi Weberowi ze szwajcarskiego instytutu Empa oraz dr. inż. Marcinowi Maślance z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Jak pisze gazeta obaj naukowcy poznali się pięć lat temu.

I to właśnie ten duet opracował koncepcję pozwalającą na wytłumienie drgań ogromnego mostu. Dla mostu przygotowali specjalny tłumik pozwalający ograniczyć falowanie przeprawy. Usprawnienia inżynieryjne wprowadzone na moście na Wołdze przez polsko – szwajcarski zespół póki co działają. A most jest bezpieczny.

>>Zobacz najdłuższy most na świecie ma 42 kilometry długości

Autor: Tomasz Wojciechowski, GW
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 31.05.2012 10:48

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!