Jeśli myślicie, że nic Was nie zaskoczy, że wszystko już widzieliście – to znaczy, że nie słyszeliście nigdy o festiwalu Burning Man! To impreza, która jest jedną wielką niespodzianką. Co roku tysiące ludzi ściąga w jedno z najbardziej niedostępnych i nieprzyjemnych miejsc w Stanach Zjednoczonych – na gorąca i suchą pustynię Black Rock w północnej Newadzie. Jest płaska jak stół, bo to dno słonego jeziora.
Od 1990 roku to miejsce co roku przemienia się fantasmagoryczne miasto Black Rock City. Na 8 dni festiwalu wytyczane są promieniste ulice, całości ma postać niepełnego okręgu o średnicy 2,5 kilometra. W samym centrum stoi zawsze wielka kukła Burning Mana (płonącego człowieka). Jej podpalenie wieńczy imprezę, która każdorazowo rozpoczyna się w ostatni poniedziałek sierpnia, a kończy w dniu amerykańskiego święta pracy.
Burning Man na plaży
Ciekawa jest historia festiwalu. Jeden z pomysłodawców imprezy, Larry Harvey, chciał poprzez spalenie kukły symbolicznie pogrzebać przeszłość po tym, jak zostawiła go jego dziewczyna. Pierwsze odsłony palenia Burning Mana miały miejsce na plaży Baker Beach w San Francisco pod koniec lat 80. Z roku na rok przyciągały coraz większą liczbę osób, policja obawiała się, że płonąca konstrukcja kukły (każdorazowo coraz większa) oraz niepohamowane zachowania ludzi doprowadzą do tragedii. Dlatego organizatorzy Burning Mana postanowili przenieść się w spokojniejsze miejsce – na odległą pustynię.
Burning Man stał się przez lata skrzyżowaniem festiwalu sztuki z neopogańskim świętem, zaadaptowanym do realiów stechnicyzowanego społeczeństwa. Oprócz płonącej kukły, będącej punktem kulminacyjnym imprezy, organizatorzy zapewniają m.in. zaawansowane pokazy laserowe, a także prezentacje wizualnych efektów wysokich napięć w postaci kolejnej maskotki, Magneto Mana.
kreatywność freaków
W znacznej mierze jednak atrakcyjność Burning Mana polega na aktywności samych uczestników, na ich barwnych strojach, bądź też ich braku, bo nagość jest stałym elementem festiwalu w najgorętszym miejscu Newady.
Intrygujące są konstrukcje budowane przez uczestników – świątynie, instalacje artystyczne, rzeźby, czy tematyczne obozy. Wiele z nich to jednorazowe działa sztuki, większość z nich kończy żywot podobnie do kukła Burning Mana – po prostu na końcu imprezy są widowiskowo podpalane.
- 1
- 2

-
Co zobaczyć w Poznaniu? Właśnie zaczęło działać jedyne w Polsce Kino Łóżkowe. To jedna z atrakcji TRANSATLANTYK Festival więcej
-
Tkaniny multimedialne, spotkania z projektantami, tkanina w architekturze wnętrz – to niektóre punkty programu Festiwalu Tkanin w Concordia Design więcej
-
Warszawskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprasza na festiwal filmowy Pięć Smaków, przegląd „Queer Azja” z filmami z Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Początek festiwalu już 13 listopada 2014 więcej
-
To już druga edycja WAWA DESIGN FESTIWAL. W tym roku czeka nas spora dawka świeżego designu a wraz z nią wykłady, warsztaty dla projektantów, pokazy mody i wiele innych atrakcji. A wszystko to w warszawskim SOHO Factory. Zaczynamy już 5 września! więcej

- LIFESTYLE: Leniwe wakacje w łóżku – tylko w pracowitym Poznaniu
- DESIGN: Festiwal Tkanin w Poznaniu. Od architektury wnętrz do nowych technologii
- WIDEO I FOTO: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w pięciu smakach
- LIFESTYLE: WAWA DESIGN FESTIWAL atakuje stolicę! Pokazy mody, wzornictwo, wykłady i warsztaty dla projektantów
- ARCHITEKTURA: Współczesna architektura na festiwalu Otwarte Ogrody w Konstancinie-Jeziornie