archirama.pl

Festiwal Przestrzeni Miejskiej 2012 w Rzeszowie

W Rzeszowie rusza drugi Festiwal Przestrzeni Miejskiej. To jedyny w Polsce festiwal poświecony urbanistyce i kształtowaniu przestrzeni publicznej miast.

Festiwal Przestrzeni Miejskiej 2012

Festiwal Przestrzeni Miejskiej w Rzeszowie, jedyny w Polsce festiwal poświecony w całości urbanistyce i przestrzeni miejskiej.

Fot: materiały prasowe

Festiwal koncentruje się na zagadnieniach związanych z architekturą, urbanistyka, rewitalizacją, socjologią współczesnego miasta oraz na kierunkach jego rozwoju. W ubiegłym roku odbyła się pierwsza edycja festiwalu. Druga edycja Festiwalu Przestrzeni Miejskiej odbędzie się w dniach 11-14 maja 2012. Główną areną festiwalu stanie się teren po byłej fabryce Zelmera w śródmieściu Rzeszowa.

W industrialnym klimacie, na blisko 8 hektarach, zostanie wykorzystanych szereg hal i budynków, które na czas festiwalu zamieniają się w sale koncertowe, wystawowe i przestrzeń dla uczestników warsztatów. W programie festiwalu znalazły się Galeria Bezdomna , czyli spontaniczna wystawa fotografii, do której każdy chętny może się dołączyć. Organizatorzy przewidzieli również trzydniowy pokaz filmów związanych z architekturą - ArchFilmFest.

>>„Wrzask w przestrzeni”. Czy w polskiej architekturze rządzą kicz i brzydota?

Odbędą się liczne koncerty, zagrają między innymi zespół Muzykoterapia, Sofa i iRobot. Gośćmi festiwalu będą twórcy stowarzyszenia MiastoMojeAwNim, Elżbieta Dymna i Marcin Rutkiewicz. Studenci wezma przestrzeń publiczną w swoje ręce podczas warsztatów architektonicznych „Którędy do miatsa?” zorganizowanych w ramach festiwalu.

A dla dzieci przygotowano specjalne zajęcia pod kryptonimem Zona Dzieciak. Festiwal Przestrzeni Miejskiej jest jednym w głównych wydarzeń kulturalnych wynikających z przyjętej Strategii Marki oraz Programu Promocji Miasta Rzeszowa. Wstęp na wszystkie dni festiwalu jest darmowy.

Autor: Tomasz Wojciechowski
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 9.05.2012 12:20

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!