„Newsletter archiramy. Co tydzień najświeższe i najciekawsze
wiadomości ze świata architektury i dizajnu w Twojej
skrzynce mailowej”.

Architektura
ARCHITEKTURA
Nowa siedziba Filharmonii Szczecińskiej

Filharmonia Szczecińska z lotu ptaka – wkrótce otwarcie niezwykłej budowli autorstwa Estudio Barozzi Veiga

  • Komentarze

filharmonia-szczecinska-estudio-barozzi-veiga-architektura-szczecina-kwk-promes-centrum-przelomy

Filharmonia Szczecińska, proj. Estudio Barozzi Veiga

Fot: Tomektoon/Youtube

Filharmonia Szczecińska. Zbliża się otwarcie nowego gmachu Filharmonii Szczecińskiej projektu hiszpańskiej pracowni Estudio Barozzi Veiga. Zobacz nową architektoniczną ikonę Szczecina z lotu ptaka!

Dyrektor Filharmonii Szczecińskiej, Dorota Serwa, poinformowała, że w nowej siedzibie będzie dwukrotnie więcej wydarzeń i zatrudnionych zostanie 2 razy więcej pracowników. W sezonie będzie organizowane nawet do 200 wydarzeń kulturalnych. Gmach Filharmonii Szczecińskiej, którego otwarcie planowane jest na marzec przyszłego roku, nie będzie miejscem przeznaczonym tylko dla melomanów. Oprócz wydarzeń muzycznych, w budynku znajdzie się także przestrzeń wystawiennicza promująca różnorodne dziedziny sztuki.

Działalność kulturalna Filharmonii

Poszerzona działalność kulturalna niesie za sobą również zwiększone koszty organizacji wydarzeń. Komisja budżetu Rady Miasta Szczecina na posiedzeniu 8 października zwiększyła środki przeznaczone na Filharmonię Szczecińską z 5,7 mln zł w tegorocznym budżecie do 10,6 mln zł w przyszłorocznym. Dyrektor instytucji z optymizmem patrzy w przyszłość i szacuje, że inwestycja zwiększy dochody instytucji z 363 tys. zł do 1 mln zł. Przy zwiększonej aktywności kulturalnej, działalność Filharmonii Szczecińskiej pochłonie również 10-krotnie większe koszty związane z mediami i konserwacją (z 130 tys. zł do 1,3 mln zł miesięcznie).

Plac Solidarności z Centrum Dialogu przełomy

Inspiracją dla architektów były organy, a projektem zajęła się barcelońska pracownia Estudio Barozzi Veiga. Bryła Filharmonii nawiązuje do otaczających kościołów i budynków z wielospadowymi dachami charakterystycznymi dla architektury Szczecina. Tuż obok, pod placem Solidarności, powstaje Centrum Dialogu Przełomy zaprojektowane przez KWK Promes Roberta Koniecznego.

Przeczytaj więcej na temat Centrum Dialogu Przełomy tutaj

przeczytaj rowniez
Autor: Grzegorz Zawora
Zdjęcia: Tomektoon/Youtube
Data publikacji: 29.11.2013 13:30
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.