archirama.pl

Filharmonia Szczecińska zdobyła nagrodę im. Miesa van der Rohe

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zdobyła najważniejszą w Europie dla współczesnej architektury

Filharmonia w Szczecinie

Filharmonia w Szczecinie

Nagroda Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe po raz pierwszy trafiła do Polski. Mies van der Rohe Award to najbardziej prestiżowe wyróżnienie w dziedzinie współczesnej architektury. W 2015 roku jury konkursu architektonicznego po raz pierwszy nagrodziło bryłę wybudowanego w Polsce obiektu.

Charakterystyczną bryłę Filharmonii Szczecińskiej zaprojektowali Fabrizio Barozzi i Alberto Veiga, architekci z hiszpańskiej pracowni architektonicznej Estudio Barozzi Veiga, we współpracy z pracownią Studio A4.

W tegorocznej edycji konkursu brało udział 421 budynków z 36 krajów. Nominowane obiekty uznane były za najlepsze realizacje oddane do użytku w Europie w ciągu ostatnich dwóch lat. Do kolejnego etapu dotarło 40 budynków. Już wtedy mówiono w Polsce o sukcesie, na tzw. krótkiej liście znalazły się bowiem trzy obiekty z Polski. Oprócz Filharmonii Szczecińskiej były to Nowe Muzeum Śląskie oraz Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie. Do tej pory polscy projektanci najbardziej zbliżyli się do nagrody w 2011 roku, gdy na „krótką listę” trafił przygotowany przez pracownię Beton projekt niewielkiego drewnianego kościoła w Tarnowie nad Wisłą.


Kolejną nagrodę w konkursie w kategorii Emerging Architect Prize zdobyła pracownia architektoniczna ARQUITECTURA-G z Katalonii. Nagrodę dla najbardziej obiecujących nowych architektów przyniósł Katalończykom dom jednorodzinny Luz House w Cilleros (Hiszpania).

Nagrody dla zwycięzców wręczone zostały 8 maja 2015 w Pawilonie Miesa van der Rohe w Barcelonie.

Autor: KZ
Data publikacji: 15.05.2015 11:34

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!