Architektura
ARCHITEKTURA

Filmy dokumentalne o architekturze w Europie Środkowej

  • Komentarze

Spotkanie zespołem Węgierskiego Centrum Architektury Współczesnej w Budapeszcie. Pokaz filmów zrealizowanych we współpracy z fundacją Bęc Zmiana

Spotkanie zespołem Węgierskiego Centrum Architektury Współczesnej w Budapeszcie. Pokaz filmów zrealizowanych we współpracy z fundacją Bęc Zmiana

Fot: Kortárs Építészeti Központ

Wegierski Instytut Kultury organizuje spotkanie z zespołem Węgierskiego Centrum Architektury Współczesnej w Budapeszcie. Będzie to okazja do poznania ostatnich pomysłów zrealizowanych przez tę instytucję. Jednym z nich jest projekt realizacji filmów dokumentalnych o architekturze Europy Środkowej – przedsięwzięcie zrealizowane dzięki współpracy z fundacją Bęc Zmiana

Filmy dokumentalne o architekturze, kultura i sztuka, historia budownictwa socjalnego

W Węgierskim Instytucie Kultury, na ulicy Moniuszki 10 w Warszawie, odbędzie się spotkanie z zespołem Węgierskiego Centrum Architektury Współczesnej (KEK) w Budapeszcie. Na spotkaniu poznamy szczegóły dotyczące projektu Filming the Central European City.

Dzięki temu projektowi zorganizowany został miesięczny festiwal, podczas którego puste lokale użytkowe w Budapeszcie zostały przywrócone do życia - stały się przestrzenią dla sztuki i kultury. Kuratorzy festiwalu, Julia Oravcez i Judit Schanz, omówią rezultaty projektu.Dyskusja dotyczyć będzie m. in. odkrywania i reaktywowania wolnych przestrzeni w Budapeszcie. Celem jest znalezienie rozwiązań dla narastającego problemu pustych nieruchomości w mieście. Przedsięwzięcie ma również na celu generowanie dialogu pomiędzy architekturą a filmem.

Po dyskusji odbędzie się projekcja filmów studenckich o architekturze, które powstały w trakcie kursu filmowego. Uczestnicy mieli za zadanie zinterpretować temat 14. Biennale Architektury w Wenecji - Absorbing Modernity 1914-2014.

Spotkanie zakończy pokaz dwóch krótkometrażowych filmów dokumentalnych w reżyserii Olgi Matuszewskiej. Produkcje pt. Szklane Domy i Avangarde Przedszkole odkryją historię budownictwa socjalnego na przykładzie osiedli żoliborskich i budynku przedszkola, które wybudowane zostały przez Warszawską Spółdzielnię Mieszkaniową.

Spotkanie, dyskusja  i pokaz filmów odbędą się w piątek 21 listopada o godzinie 18:00 w Węgierskim instytucie Kultury na ulicy Moniuszki 10 w Warszawie.

Trailer filmu: KLIK


Milena Glinojecka

przeczytaj rowniez
Zdjęcia: Kortárs Építészeti Központ
Data publikacji: 20.11.2014 11:14
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.