archirama.pl

Forbes: Miasta miliarderów

Przez większość 20. stulecia dominacja gospodarcza USA była tak silna, że nie sposób było wyobrazić sobie miasto o większej liczbie bogaczy niż Nowy Jork. A jednak czasy się zmieniły – dziś najwięcej miliarderów mieszka w Moskwie

Archirama News

Archirama news. Śledzimy najnowsze projekty, realizacje i inwestycje

Fot: materiały prasowe

Niegdyś stolica komunistycznego imperium, dziś dom dla rzeszy miliarderów. Przeciwnicy nazywają ich oligarchami wskazując, że wzbogacili się dzięki powiązaniom z władzą

Moskwa to miasto sprzeczności. Z jednej strony miłośnicy najdroższych samochodów mogą tam znaleźć wszystkie ulubione modele. Z drugiej bieda jest tam widoczna na pierwszy rzut oka, wystarczy zaobserwować warunki w jakich egzystują Tadżycy przyjeżdżający pracować na stołecznych budowach. Pod jednym względem wszyscy mieszkańcy są równi: niezależnie od tego czy posiadają starą Wołgę czy Bentley'a stoją w tych samych korkach.

Pomysłowość mieszkańców nie zna granic. Wykorzystując zawrotne ceny nieruchomości, niektórzy z nich postanowili wynająć swoje mieszkania i wyjechać do Indii, gdzie niskie ceny żywności pozwalają im się łatwo utrzymać, a gdy zabraknie gotówki zawsze mogą zagrać w produkcjach rodem z Bollywood.

W Moskwie mieszka aż 79 ze 101 rosyjskich miliarderów. Taka koncentracja to przede wszystkim wynik powiązań między światem biznesu i polityki. Mieszka tam m.in. najbogatszy Rosjanin stalowy magnat Władimir Lisin. Jego początek kariery sięga 1991 roku. Pracując w hucie wykorzystał szansę podążając za szefem, który został ministrem metalurgii. Wkrótce wraz z kilkoma wspólnikami założył firmę, która sprzedawała rosyjskie metale na Zachód. Gdy wspólnicy zaczęli się wycofywać wykupywał ich udziały, stając się większościowym akcjonariuszem gigantycznej huty w Nowolipiecku. Jego majątek sięga 24 mld dol.

czytaj więcej >>>

Źródło: Forbes
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 5.07.2011 12:32

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!