Architektura
ARCHITEKTURA

Norman Foster winduje sztukę w Nowym Jorku

  • Komentarze

Foster winduje sztukę
Fot: Nigel Young/Foster + Partners
  • Foster winduje sztukę
  • Foster winduje sztukę

Najnowszy projekt słynnego stararchitekta Normana Fostera – to galeria sztuki Sperone Westwater w Nowym Jorku. Budynek zajął bardzo wąską działkę, więc musiał wystrzelić w górę. Skoro wieżowiec – to i potrzebna była winda. Jednak jak zawsze nowatorski Foster postanowił połączyć dwa w jednym – w galerii winda jest pierwszą na świecie ruchomą salą ekspozycyjną

Nowy budynek nowojorskiej galerii Sperone Westwater, zaprojektowany przez biuro Foster + Partners, ma coś, czego nie mają inne galerie i muzea – windę, która obok swojej normalnej funkcji, pełni też rolę ruchomej sali ekspozycyjnej. Może „parkować” na piętrach, poszerzając znajdujące się tam przestrzenie wystawowe.

Takie rozwiązanie jest odpowiedzią na dynamiczny, miejski charakter ulicy Bowery, wyraża także chęć przemyślenia tego, jak radzimy sobie ze sztuką w przestrzeni galerii – wyjaśniał ideę projektu Norman Foster. Specjalną rolę pełni również rowkowana elewacja wyciszająca hałas panujący na ulicy.

Informacje: www.speronewestwater.com 

przeczytaj rowniez
Źródło: "Architektura-murator" 01/2011
Autor: Agnieszka Dąbrowska
Zdjęcia: Nigel Young/Foster + Partners
Data publikacji: 15.06.2011 10:00
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.