archirama.pl

Norman Foster winduje sztukę w Nowym Jorku

Najnowszy projekt słynnego stararchitekta Normana Fostera – to galeria sztuki Sperone Westwater w Nowym Jorku. Budynek zajął bardzo wąską działkę, więc musiał wystrzelić w górę. Skoro wieżowiec – to i potrzebna była winda. Jednak jak zawsze nowatorski Foster postanowił połączyć dwa w jednym – w galerii winda jest pierwszą na świecie ruchomą salą ekspozycyjną

Foster winduje sztukę
Fot: Nigel Young/Foster + Partners

Nowy budynek nowojorskiej galerii Sperone Westwater, zaprojektowany przez biuro Foster + Partners, ma coś, czego nie mają inne galerie i muzea – windę, która obok swojej normalnej funkcji, pełni też rolę ruchomej sali ekspozycyjnej. Może „parkować” na piętrach, poszerzając znajdujące się tam przestrzenie wystawowe.

Takie rozwiązanie jest odpowiedzią na dynamiczny, miejski charakter ulicy Bowery, wyraża także chęć przemyślenia tego, jak radzimy sobie ze sztuką w przestrzeni galerii – wyjaśniał ideę projektu Norman Foster. Specjalną rolę pełni również rowkowana elewacja wyciszająca hałas panujący na ulicy.

Informacje: www.speronewestwater.com 

Źródło: "Architektura-murator" 01/2011
Autor: Agnieszka Dąbrowska
Zdjęcia: Nigel Young/Foster + Partners
Data publikacji: 15.06.2011 10:00

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!