Co zobaczyć w Leżajsku?
Leżajsk ma swoją bogatą historię i kilka turystycznych atrakcji, w tym trzecią w Polsce ekspozycję poświęconą piwowarstwu – sponsorowaną zresztą przez miejscowy browar. Najbardziej znanym obiektem w mieście pozostaje jednak imponujący barokowy klasztor bernardynów. Zespół sprawia wrażenie osobnego miasteczka. Oprócz wielkiego kościoła ze słynnymi organami na terenie kompleksu mieszczą się zabudowania mieszkalne służące dawniej licznym zakonnikom, biblioteka z cennymi zbiorami, cmentarz. Na potrzeby mnichów zarabiał przez wieki obszerny folwark z zabudowaniami gospodarczymi. Budynki chroniły zachowane do dziś mury obronne z basztami i bastionami. Cały kompleks jest cennym zabytkiem architektury barokowej. Każda zmiana wymaga więc współpracy z konserwatorem.
W 2012 roku rozpoczął się remont klasztornych budynków. Projekt przewidywał wyremontowanie starych budynków gospodarczych. Po przebudowie zmieniły całkowicie funkcje. Gospodarstwo, w którym do lat 90. ubiegłego wieku hodowano zwierzęta i prowadzono uprawy jest obecnie siedzibą Franciszkańskiego Ośrodka Kultury w Leżajsku.
Ceglane bryły
Zabytkowe wnętrza barokowego kościoła wypełnione są zdobieniami i dziełami sztuki. Tymczasem sąsiadujący z nimi ośrodek zachował prostą formę dawnych budynków gospodarczych. Większość elewacji pozostawiono bez tynków, tak by wyeksponować czerwoną cegłę klinkierową. Jasny układ budynków zaburza tylko „bastion” z pochyłymi ścianami i skośnymi liniami okien, niepotrzebna ozdoba nowego ośrodka. W obiekcie mieści się amfiteatralna sala na 280 miejsc, służąca m.in. kółku teatralnemu, a także świetlica.
Konserwacja zespołu klasztornego i adaptacja budynków gospodarczych kosztowała przeszło 25 mln zł.
