archirama.pl

Franciszkański Ośrodek Kultury w Leżajsku

Ceglana bryła nowego ośrodka mocno kontrastuje z barokowym klasztorem w Leżajsku 

Franciszkański Ośrodek Kultury w Leżajsku

Franciszkański Ośrodek Kultury w Leżajsku, dziedziniec. Bryły budynków i ich wnętrza zaadaptowano do nowej funkcji

Fot: Röben, materiały prasowe

Co zobaczyć w Leżajsku?

Leżajsk ma swoją bogatą historię i kilka turystycznych atrakcji, w tym trzecią w Polsce ekspozycję poświęconą piwowarstwu – sponsorowaną zresztą przez miejscowy browar. Najbardziej znanym obiektem w mieście pozostaje jednak imponujący barokowy klasztor bernardynów. Zespół sprawia wrażenie osobnego miasteczka. Oprócz wielkiego kościoła ze słynnymi organami na terenie kompleksu mieszczą się zabudowania mieszkalne służące dawniej licznym zakonnikom, biblioteka z cennymi zbiorami, cmentarz. Na potrzeby mnichów zarabiał przez wieki obszerny folwark z zabudowaniami gospodarczymi. Budynki chroniły zachowane do dziś mury obronne z basztami i bastionami. Cały kompleks jest cennym zabytkiem architektury barokowej. Każda zmiana wymaga więc współpracy z konserwatorem.
W 2012 roku rozpoczął się remont klasztornych budynków. Projekt przewidywał wyremontowanie starych budynków gospodarczych. Po przebudowie zmieniły całkowicie funkcje. Gospodarstwo, w którym do lat 90. ubiegłego wieku hodowano zwierzęta i prowadzono uprawy jest obecnie siedzibą Franciszkańskiego Ośrodka Kultury w Leżajsku.

Ceglane bryły

Zabytkowe wnętrza barokowego kościoła wypełnione są zdobieniami i dziełami sztuki. Tymczasem sąsiadujący z nimi ośrodek zachował prostą formę dawnych budynków gospodarczych. Większość elewacji pozostawiono bez tynków, tak by wyeksponować czerwoną cegłę klinkierową. Jasny układ budynków zaburza tylko „bastion” z pochyłymi ścianami i skośnymi liniami okien, niepotrzebna ozdoba nowego ośrodka. W obiekcie mieści się amfiteatralna sala na 280 miejsc, służąca m.in. kółku teatralnemu, a także świetlica.
Konserwacja zespołu klasztornego i adaptacja budynków gospodarczych kosztowała przeszło 25 mln zł.

Autor: KZ
Zdjęcia: Röben, materiały prasowe
Data publikacji: 26.04.2016 16:08

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!