Architektura
ARCHITEKTURA

Frei Otto – 7 najważniejszych realizacji laureata Nagrody Pritzkera

  • Komentarze

Frei Otto - jedna z realizacji lureata 39. Nagrody Pritzkera

Znaczek przedstawiający niemiecki pawilon w Montrealu - jedną z najbardziej znanych realizacji Frei Otto, niemieckiego architekta i inżyniera, laureata Nagrody Pritzkera 2015

Fot: Wikimedia Commons, domena publiczna

Frei Otto, laureat 39. Nagrody Pritzkera, najcenniejszej nagrody architektonicznej na świecie, zmarł przed oficjalnym ogłoszeniem werdyktu jury. Przypominamy najważniejsze prace tego projektanta – inspiratora współczesnej architektury parametrycznej

Frei Otto, niemiecki inżynier i architekt zmarł w wieku 90 lat. Nie zdążył już odebrać Nagrody Pritzkera, uznawanej często za najbardziej prestiżowe wyróżnienie przyznawane współczesnym architektom, którzy mieli znaczący wkład w rozwój środowiska człowieka.
Po raz pierwszy oficjalne ogłoszenie werdyktu miało miejsce po śmierci nagrodzonego projektanta. Decyzja jury zapadła jednak kilka miesięcy temu, sam architekt został o niej poinformowany na początku 2015 roku.

Najlżejsze bryły świata

Frei Otto nie cieszył się może popularnością stararchitekta, był jednak postacią znaną i wysoko cenioną w środowisku. Jego niezliczone eksperymenty z nowymi materiałami i technologiami utorowały drogę współczesnej architekturze parametrycznej. Specjalnością niemieckiego projektanta stały się lekkie konstrukcje, często budowane z wykorzystaniem sztucznych tworzyw. Ażurowe bryły znalazły zastosowanie m.in. w obiektach sportowych czy wystawowych pawilonach.

Za jego najsłynniejszą pracę uchodzi dach Stadionu Olimpijskiego w Monachium. Do historii architektury XX wieku weszły także pawilon RFN na wystawie Expo 1967 w Montrealu oraz pawilon Japonii na wystawę Expo 2000 w Hanowerze. Frei Otoo zaprojektował także jednoprzestrznną halę w Mannheim, z dachem pokrytym w całości drewnem i pozbawionym podpór. W dorobku ma także most, projekty dla inwestorów z Arabii Saudyjskiej czy niezwykłe silosy zbożowe.
Przypominamy kilka spośród jego najważniejszych realizacji

przeczytaj rowniez
Autor: KZ
Zdjęcia: Wikimedia Commons, domena publiczna
Data publikacji: 13.03.2015 15:03
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.