archirama.pl

Galerie handlowe w centrach miast Europejskich. Czy niszczą układ urbanistyczny?

Od kilku lat toczy się dyskusja czy wielkopowierzchniowe galeria handlowe budować w centrach, czy na obrzeżach miast. Jakie jest wasze zdanie na ten temat? Prezentujemy kilka przykładów europejskich galerii handlowych, niekoniecznie nowoczesnych, ale znajdujących się w centrach miast europejskich.

Galeria Handlowa Victoria Suare w Belfaście tworzy wkomponowaną w  miast przestrzeń puliczną

Galeria Handlowa Victoria Suare w Belfaście tworzy wkomponowaną w miast przestrzeń puliczną

Fot: Thardas / Wikimedia Commons

Ulokowanie galerii handlowej w centrum miasta może mieć różne skutki. Różnie także można podzielić typy galerii handlowych w centrach miast – niektóre są mniejsze i nastawione są na funkcję handlową inne mają kilka pięter i tysiące atrakcji. Obecnie galerie handlowe stają się w każdym przypadku przestrzeniami publicznymi, gdzie poza dogodnym połączniem sklepów mamy kawiarnie, wspólne place, kino, czy nawet basen lub boiska.

Czy warto budować galerie handlowe w centrum miasta?

Dla ciekawostki można wspomnieć, że za jeden z prototypów galerii handlowej uważało się już fora w starożytnym Rzymie. Od tego czasu model ten ciągle ewoluuje. Na początku postawały „molochy” handlowe pozbawione dostępu światło słonecznego i naświetlane sztucznie. Nastawione były tylko na handel. Dzisiaj obraz galerii w centrum miasta ulega całkowitej zmianie. Warto wspomnieć ze galerie handlowe w centrach pochodzące z końca XIX wieku były głównie pasażami handlowymi, które przykrywane były kopułami lub szklanymi dachami. Sztandarowym przykładem takiej galerii jest La Fayette w centrum Paryża. Jej pierwszy sklepik założono już w 1896 roku. Dzisiaj jest to dziesięciopiętrowa galeria handlowa o ekskluzywnym, klimatycznym wyglądzie. Dzięki współczesnej adaptacji tego budynku powstała galeria pasująca do kontekstu centralnej dzielnicy miasta, nie burząca jej charakteru i tkanki.

>> Zobacz polskie, ekskluzywne, nowoczesne galerie handlowe! 

Do współczesnej galerii handlowej nawiązującej do sposobu projektowania może być obiekt z Belfastu, wybudowany w 2007 roku. Szklane dachy rozłożone nad uliczkami pieszymi, zwieńczone kopułą w centralnym miejscu, przyciągają miasto do siebie. Tworzy się integralna z tkanką miasta przestrzeń publiczna.

W Polsce wiele galerii wybudowanych w ostatnich latach powstało w centrum miast. Złote tarasy w Warszawie, Galeria Korona w Kielcach, Galeria Krakowska, czy Arkady Wrocławskie. Jednak trzeba zwrócić uwagę na wpasowanie tych galerii w śródmiejską tkankę miasta. Mimo, że w centrach brakuje przestrzeni publicznych i takie miejsca jak publiczne galerie handlowe są potrzebne, nie zapominajmy o założeniach urbanistycznych. Może lepiej tworzyć więcej rozdrobnionych miejsc publicznych, co da ludziom alternatywę, ponieważ jedna czy dwie galerie w centrum miasta będą generować w centrach dodatkowy tłok.

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Kuryłowicz & Associates, Eddy Van 3000 / Wikimedia Commons, Thardas / Wikimedia Commons, Bartosz Senderek / Wikimedia Commons, materiały prasowe
Data publikacji: 16.01.2013 20:31

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!