Architektura
ARCHITEKTURA

Gdański Business Center. Współczesna architektura Warszawy

 • Komentarze

Bryła nowego biurowca w Warszawie - Gdański Business Center

Bryła nowego biurowca w Warszawie - Gdański Business Center, budynek B

Fot: HB Reavis - materiały prasowe
 • Bryła nowego biurowca w Warszawie - Gdański Business Center
 • Gdański Business Center - budynki A i B
 • Bryła nowego biurowca w Warszawie - Gdański Business Center B - pokryta została okładziną z piaskowca
 • Kamień na ścianach, podłodze i suficie - Gdański Business Center
 • Gdański Business Center, budynek B, lampa w holu

Bryła obłożona piaskowcem, dekoracyjny kamień na sufitach, tarasy dla pracowników – to nowy biurowiec w stolicy, Gdański Business Center. Za nowy element współczesnej architektury Warszawy odpowiada HB Reavis

Bryła obłożona drewnem?


Patrząc z daleka na budynek B kompleksu Gdański Business Center, możemy uwierzyć, że jest pokryty drewnianymi panelami. Takie wrażenie tworzy elewacja z indyjskiego piaskowca. Dziewięciopiętrowy budynek została obłożony płytami piaskowca Teakwood wydobywanego w Indiach. Powierzchnia kamiennej okładziny to 7200 m kw., ale inwestor podkreśla, że potrzebne było dodatkowe 3000 m kw., żeby uzyskać oczekiwany efekt, z liniami kamienia układającymi się jak desek. Do podtrzymania konstrukcji kamiennych płyt potrzebna była specjalna, ważąca 165 ton stalowa podkonstrukcja.

Architektura wnętrz: kamienie z całego świata

Projektanci wnętrz także chętnie wykorzystywali dekoracyjne walory kamienia. Na podłodze, ścianie, a nawet suficie wykorzystany jest wyjątkowo bogaty, wzorzysty Traveronyks z Pakistanu. Żeby zamontować na suficie kamienną okładzinę, zamiast lekkich płyt, projektanci musieli po raz kolejny wykorzystać niestandardowe rozwiązania. Kamień na pozostałej części podłogi to chorwacki i grecki marmur.  

Światło i zielone ściany

W lobby budynku zwracają uwagę jeszcze dwa elementy. Wysoka zielona ściana kontrastuje z chłodnym wnętrzem. Nad ladą recepcji zwisa potężny, bursztynowy mobil. Złożony z wielu ruchomych elementów żyrandol zaprojektowała na zamówienie i ręcznie wykonała czeska firma Lasvit. Ta sama wytwórnia zaprojektowała między innymi oświetlenie w londyńskim domu towarowym Harrods.

Gdzie jest ta bryła?

Kompleks Gdański Business Center powstaje przy zbiegu ulic Andersa i Inflanckiej w Warszawie. Jak na razie, oddany do użytku został budynek B. Sąsiedni, wyższy biurowiec, budynek znany także jako Iceberg, ma zostać ukończony w najbliższej przyszłości.
Inwestor podkreśla zalety lokalizacji nowego biurowca. Bryła budynku sąsiaduje ze stacją metra Dworzec Gdański i pobliskim dworcem kolejowym, a także liniami tramwajowymi i autobusowymi.

Co na to sąsiedzi?

Mieszkańcy pobliskich apartamentowców woleliby pewnie, by nowa inwestycja nie powstała – wyższy budynek przesłania częściowo panoramę Warszawy. Zwłaszcza mieszkańcy najwyżej położonych apartamentów z obszernymi tarasami nie mają powodów do zadowolenia, będą teraz wypoczywać naprzeciw przeszklonych ścian biur. Inwestor stara się jednak przekonać mieszkańców okolicy do nowego obiektu. Przed wejściem do biurowca powstaje miejski plac z wyłożonymi drewnem meblami. Przedstawiciele firmy HB Reavis podkreślają też wagę zieleni w mieście – przed budynkiem sadzone są wysokie drzewa, drogę pożarową pokryje trawnik, zieleń zajmie miejsce dawnego wybetonowanego placu.

Współczesna architektura Warszawy i jej twórcy


Gdański Business Center to inwestycja słowackiej spółki HB Reavis. Budynki A i B Gdański Business Center projektowała firma E&L Architects,  Piotr Cegiełko i Katarzyna Maryniak. Projekt lobby i projekt zagospodarowania terenu przygotowało angielskie biuro architektoniczne Benoy. Budynek B został oddany do użytku w 2014 roku, powierzchnia najmu wynosi 15 813, m kw, a kubatura 78 508 m3

przeczytaj rowniez
Zdjęcia: HB Reavis - materiały prasowe
Data publikacji: 11.04.2014 14:56
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.