Architektura
ARCHITEKTURA

Gdynia Waterfront. Potężne bryły nad morzem

  • Komentarze

Nowe bryły nad Bałtykiem: biurowce Gdynia Waterfront

Nowe biurowce Gdynia Waterfront, czerwiec 2015

Fot: materiały prasowe Vastint Poland Sp. z o.o.

Architektura Gdyni: z jednej strony Białe Miasto modernistycznych kamienic, z drugiej Sea Towers i nowe biurowce. Właśnie została oddana do użytku pierwsza część kompleksu Gdynia Waterfront

Nowa architektura Gdyni wyraźnie różni się skalą od modernistycznych zabytków. Tuż nad morzem powstaje Gdynia Waterfront, kompleks dużych budynków biurowych i hotelowych. Nowe bryły powstają między ulicami Hryniewickiego, Waszyngtona i Skwerem Kościuszki. Na działce o powierzchni 3,6 ha mają się znaleźć budynki mieszkalne, obiekty handlowe, usługowe i kulturalne, a do tego trochę nowych przestrzeni publicznych.

Konkurs architektoniczny

W kształtowaniu nowej części miasta ważną rolę odgrywają architekci z firmy FORT Sp. z o.o z Gdańska. Pomorska pracownia ma na koncie wiele nagród w konkursach architektonicznych, w tym nagrodę główną w ogłoszonym przez firmę SwedeCenter konkursie na projekt Gdynia Water Front.
W ramach projektu zrealizowane zostały dwa pierwsze budynki kompleksu, biurowiec i hotel. Nowe bryły wybudowane zostały przy Nabrzeżu Prezydenta w Gdyni między Centrum Gemini, a wieżowcem Sea Towers.

IKEA i styl skandynawski?

Inwestorem i deweloperem odpowiedzialnym za budowę jest spółka Vastint, należąca do Grupy Inter IKEA. W 2011 roku, po ogłoszeniu wyników konkursu architektonicznego, nie brakowało komentarzy wiążących pracę pracowni FORT ze stylem skandynawskim. Bryły budynków rzeczywiście są proste i dość durowe, ale o skandynawskich inspiracjach raczej trudno mówić.
Oddany do użytku na początku czerwca 2015 zespół dwóch budynków  ma łącznie 20 000 mkw powierzchni najmu. To niewiele ponad 20% całości, kompleks Gdynia Waterfront ma mieć przeszło 90 000 mkw. W jedenastokondygnacyjnym biurowcu głównym najemcą będzie PKO BP. W sąsiednim, dziewięciopiętrowym budynku będzie działał czterogwiazdkowy hotel Marriott Courtyard. Hotel nastawiony jest przede wszystkim na gości biznesowych. Znalazło się w nim 200 pokoi oraz centrum konferencyjne z dziewięcioma salami.
Poniżej poziomu gruntu jest wspólny dla obu budynków garaż z miejscami dla 120 samochodów, szatniami i prysznicami dla rowerzystów.

Zimny Bałtyk pomaga

We współczesnej architekturze coraz ważniejsza jest elektronika. W budynkach Gdynia Waterfront działanie urządzeń kontrolują systemy inteligencji budynkowej KNX i BMS. Mają one pomóc w zmniejszeniu zużycia energii. W budynkach zamontowano także specjalne windy z funkcją zwrotu energii. W uproszczeniu, zużywają one energię wjeżdżając do góry, a odzyskują ją w czasie zjazdu. W ten sposób zużycie energii przez dźwigi można zmniejszyć nawet o jedną trzecią.
Projektanci skorzystali z bliskości chłodnego morza. System klimatyzacji z belkami chłodzącymi wykorzystuje niską temperaturę wody morskiej do chłodzenia. Nowe budynki to dopiero początek zmian.

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.