archirama.pl

Gdynia Waterfront. Potężne bryły nad morzem

Architektura Gdyni: z jednej strony Białe Miasto modernistycznych kamienic, z drugiej Sea Towers i nowe biurowce. Właśnie została oddana do użytku pierwsza część kompleksu Gdynia Waterfront

Nowe bryły nad Bałtykiem: biurowce Gdynia Waterfront

Nowe biurowce Gdynia Waterfront, czerwiec 2015

Fot: materiały prasowe Vastint Poland Sp. z o.o.

Nowa architektura Gdyni wyraźnie różni się skalą od modernistycznych zabytków. Tuż nad morzem powstaje Gdynia Waterfront, kompleks dużych budynków biurowych i hotelowych. Nowe bryły powstają między ulicami Hryniewickiego, Waszyngtona i Skwerem Kościuszki. Na działce o powierzchni 3,6 ha mają się znaleźć budynki mieszkalne, obiekty handlowe, usługowe i kulturalne, a do tego trochę nowych przestrzeni publicznych.

Konkurs architektoniczny

W kształtowaniu nowej części miasta ważną rolę odgrywają architekci z firmy FORT Sp. z o.o z Gdańska. Pomorska pracownia ma na koncie wiele nagród w konkursach architektonicznych, w tym nagrodę główną w ogłoszonym przez firmę SwedeCenter konkursie na projekt Gdynia Water Front.
W ramach projektu zrealizowane zostały dwa pierwsze budynki kompleksu, biurowiec i hotel. Nowe bryły wybudowane zostały przy Nabrzeżu Prezydenta w Gdyni między Centrum Gemini, a wieżowcem Sea Towers.

IKEA i styl skandynawski?

Inwestorem i deweloperem odpowiedzialnym za budowę jest spółka Vastint, należąca do Grupy Inter IKEA. W 2011 roku, po ogłoszeniu wyników konkursu architektonicznego, nie brakowało komentarzy wiążących pracę pracowni FORT ze stylem skandynawskim. Bryły budynków rzeczywiście są proste i dość durowe, ale o skandynawskich inspiracjach raczej trudno mówić.
Oddany do użytku na początku czerwca 2015 zespół dwóch budynków  ma łącznie 20 000 mkw powierzchni najmu. To niewiele ponad 20% całości, kompleks Gdynia Waterfront ma mieć przeszło 90 000 mkw. W jedenastokondygnacyjnym biurowcu głównym najemcą będzie PKO BP. W sąsiednim, dziewięciopiętrowym budynku będzie działał czterogwiazdkowy hotel Marriott Courtyard. Hotel nastawiony jest przede wszystkim na gości biznesowych. Znalazło się w nim 200 pokoi oraz centrum konferencyjne z dziewięcioma salami.
Poniżej poziomu gruntu jest wspólny dla obu budynków garaż z miejscami dla 120 samochodów, szatniami i prysznicami dla rowerzystów.

Zimny Bałtyk pomaga

We współczesnej architekturze coraz ważniejsza jest elektronika. W budynkach Gdynia Waterfront działanie urządzeń kontrolują systemy inteligencji budynkowej KNX i BMS. Mają one pomóc w zmniejszeniu zużycia energii. W budynkach zamontowano także specjalne windy z funkcją zwrotu energii. W uproszczeniu, zużywają one energię wjeżdżając do góry, a odzyskują ją w czasie zjazdu. W ten sposób zużycie energii przez dźwigi można zmniejszyć nawet o jedną trzecią.
Projektanci skorzystali z bliskości chłodnego morza. System klimatyzacji z belkami chłodzącymi wykorzystuje niską temperaturę wody morskiej do chłodzenia. Nowe budynki to dopiero początek zmian.

Autor: KZ
Zdjęcia: materiały prasowe Vastint Poland Sp. z o.o.
Data publikacji: 16.06.2015 16:18

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!