Architektura
ARCHITEKTURA
Zobaczcie w jakich warunkach studiuje się na Politechnice Wrocławskiej

Geocentrum projektu Kuryłowicz & Associates. Zobaczcie zdjęcia nowych obiektów Politechniki Wrocławskiej

 • Komentarze

Geocentrum projektu Kuryłowicz & Associates. Zobaczcie zdjęcia nowych obiektów Politechniki Wrocławskiej
Fot: Marcin Czechowicz
 • geocentrum-politechnika-wroclawska-marcina-czechowicz-kurylowicz/Arch-Geocentrum_01MC.jpg
 • geocentrum-politechnika-wroclawska-marcina-czechowicz-kurylowicz/Arch-Geocentrum_07MC.jpg
 • geocentrum-politechnika-wroclawska-marcina-czechowicz-kurylowicz/Arch-Geocentrum_09MC.jpg
 • geocentrum-politechnika-wroclawska-marcina-czechowicz-kurylowicz/Arch-Geocentrum_10MC.jpg
 • geocentrum-politechnika-wroclawska-marcina-czechowicz-kurylowicz/Arch-Geocentrum_15MC.jpg
 • geocentrum-politechnika-wroclawska-marcina-czechowicz-kurylowicz/Arch-Geocentrum_18MC.jpg
 • geocentrum-politechnika-wroclawska-marcina-czechowicz-kurylowicz/Arch-Geocentrum_41MC.jpg
 • geocentrum-politechnika-wroclawska-marcina-czechowicz-kurylowicz/Arch-Geocentrum_47MC.jpg
 • geocentrum-politechnika-wroclawska-marcina-czechowicz-kurylowicz/Arch-Geocentrum_56MC.jpg
 • geocentrum-politechnika-wroclawska-marcina-czechowicz-kurylowicz/Arch-Geocentrum_59MC.jpg
 • geocentrum-politechnika-wroclawska-marcina-czechowicz-kurylowicz/Arch-Geocentrum_68MC.jpg
 • geocentrum-politechnika-wroclawska-marcina-czechowicz-kurylowicz/Arch-Geocentrum_70MC.jpg
 • geocentrum-politechnika-wroclawska-marcina-czechowicz-kurylowicz/Arch-Geocentrum_74MC.jpg
 • geocentrum-politechnika-wroclawska-marcina-czechowicz-kurylowicz/Arch-Geocentrum_80MC.jpg
 • geocentrum-politechnika-wroclawska-marcina-czechowicz-kurylowicz/Arch-Geocentrum_82MC.jpg

Portfolio architektów z pracowni Kuryłowicz & Associates powiększyło się o nową realizację. Projektanci są autorami architektury budynku Geocentrum Politechniki Wrocławskiej. Zobacz zdjęcia bryły i architekturę wnętrza wrocławskiej realizacji.

Portfolio architektów z pracowni Kuryłowicz & Associates wciąż rośnie. W grudniu 2012 roku zakończyła się budowa Geocentrum Politechniki Wrocławskiej. Zwycięski projekt wyłoniono w 2009 roku. Zaproponowana przez warszawską pracownię architektura jest nowoczesna i elegancka, ale daleko jej od zachowawczych uczelnianych realizacji.

Obiekt, który jest realizowany w dwóch etapach stanął na lewym brzegu Odry w miejscu niewykorzystywanych niecek na wodę. W jego sąsiedztwie powstają inne budynki, które wejdą w skład obiektów Politechniki Warszawskiej.

Zakończona pierwsza część obiektu stała się siedzibą wydziałów Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii, Budownictwa Wodnego i Lądowego, a także Mechaniczno-Energetycznego. Architektura obiektu składa się z trzech wyższych budynków (każdy jest siedzibą innego wydziału) scalonych w przyziemiu niższymi łącznikami i zielonymi patio.

Zewnętrzne elewacje brył, wykonane z czarnego klinkieru, kontrastują z białymi ścianami od strony patio, elewacją wychodząca na Oławę a także architektura wnętrza. Podobny kolorystyczny zabieg zastosowano w przypadku wnęk, w których osadzono okna.

Ściana od strony północnej jest o jedna kondygnacje wyższa niż pozostałe. Dzięki temu ukryto mało estetyczne urządzenia techniczne. Na dachu powstał także otwarty taras z widokiem na rzekę.

Wnętrze budynków kryjące sale dydaktyczne, pomieszczania laboratoryjne i pracownicze rozplanowano wzdłuż korytarzy. Dość duża przestrzeń przeznaczona na korytarze i hole, poza funkcją komunikacji spełnia także rolę integracyjną jako miejsc spotkań, czy przestrzeń wykorzystywana na wystawy.

Niezabudowany teren wokół obiektu wyłożono ażurowymi modułami z betonu. Elementem, który uzupełnia całą działkę jest dopracowana w szczegółach mała architektura. Całość otoczona bujnym starodrzewiem oraz sąsiedztwem rzeki tworzy urokliwy park, w który wpisano interesujące bryły budynków dydaktycznych

przeczytaj rowniez
 • Szkoła marzeń? Gimnazjum w Zurychu
  Szkoła marzeń? Gimnazjum w Zurychu

  Nowoczesna szkoła. Jak powinna wyglądać szkoła idealna? Zaprojektowany przez Christiana Kereza budynek gimnazjum w zuryskiej dzielnicy Leutschenbach, dzięki zastosowaniu stalowych kratownic i całkowicie przeszklonych fasad, wydaje się unosić w powietrzu. Czy tak wygląda szkoła maprzeń? więcej

 • ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2002
  ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2002

  Czwarta edycja konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE. Finał odbył się w siedzibie SARP-u w Warszawie, 10 stycznia więcej

 • PROJEKT ZAHY HADID: Na granicy możliwości Centrum Nauki phaeno
  PROJEKT ZAHY HADID: Na granicy możliwości Centrum Nauki phaeno

  Centrum Nauki phaeno w Wolfsburgu, realizacja pracowni Zahy Hadid, odbiega od wszelkich konwencji kształtowania formy i dyspozycji funkcjonalnej budynku. Phaeno odrywa się od ziemi. Jego miękka, opływowa bryła, o wielkopowierzchniowych pochyłych ścianach, stojąc na dziesięciu żelbetowych „nogach”, pozwala przestrzeni miasta swobodnie przelewać się pod spodem i wokół budynku. Wielka żelbetowo-stalowa skorupa mieszcząca powierzchnię ekspozycyjną zamyka w sobie jednoprzestrzenne wnętrze urozmaicone zmiennym przebiegiem sufitu, podłóg i ścian, które tworzą wrażenie zagadkowego, niemalże księżycowego krajobrazu. Realizacja tych wizji nie byłaby możliwa bez nowoczesnych technologii budowlanych – a szczególnie bez betonu samozagęszczającego i jego specyficznych właściwości – ani bez ścisłej współpracy inżynierów i architektów. więcej

 • ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2004
  ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2004

  Piąta edycja, organizowanego przez miesięcznik "Architektura Murator", konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE więcej

Autor: Filip Pabjas
Zdjęcia: Marcin Czechowicz
Data publikacji: 3.01.2013 16:15
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.