archirama.pl

Geocentrum projektu Kuryłowicz & Associates. Zobaczcie zdjęcia nowych obiektów Politechniki Wrocławskiej

Portfolio architektów z pracowni Kuryłowicz & Associates powiększyło się o nową realizację. Projektanci są autorami architektury budynku Geocentrum Politechniki Wrocławskiej. Zobacz zdjęcia bryły i architekturę wnętrza wrocławskiej realizacji.

Geocentrum projektu Kuryłowicz & Associates. Zobaczcie zdjęcia nowych obiektów Politechniki Wrocławskiej
Fot: Marcin Czechowicz

Portfolio architektów z pracowni Kuryłowicz & Associates wciąż rośnie. W grudniu 2012 roku zakończyła się budowa Geocentrum Politechniki Wrocławskiej. Zwycięski projekt wyłoniono w 2009 roku. Zaproponowana przez warszawską pracownię architektura jest nowoczesna i elegancka, ale daleko jej od zachowawczych uczelnianych realizacji.

Obiekt, który jest realizowany w dwóch etapach stanął na lewym brzegu Odry w miejscu niewykorzystywanych niecek na wodę. W jego sąsiedztwie powstają inne budynki, które wejdą w skład obiektów Politechniki Warszawskiej.

Zakończona pierwsza część obiektu stała się siedzibą wydziałów Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii, Budownictwa Wodnego i Lądowego, a także Mechaniczno-Energetycznego. Architektura obiektu składa się z trzech wyższych budynków (każdy jest siedzibą innego wydziału) scalonych w przyziemiu niższymi łącznikami i zielonymi patio.

Zewnętrzne elewacje brył, wykonane z czarnego klinkieru, kontrastują z białymi ścianami od strony patio, elewacją wychodząca na Oławę a także architektura wnętrza. Podobny kolorystyczny zabieg zastosowano w przypadku wnęk, w których osadzono okna.

Ściana od strony północnej jest o jedna kondygnacje wyższa niż pozostałe. Dzięki temu ukryto mało estetyczne urządzenia techniczne. Na dachu powstał także otwarty taras z widokiem na rzekę.

Wnętrze budynków kryjące sale dydaktyczne, pomieszczania laboratoryjne i pracownicze rozplanowano wzdłuż korytarzy. Dość duża przestrzeń przeznaczona na korytarze i hole, poza funkcją komunikacji spełnia także rolę integracyjną jako miejsc spotkań, czy przestrzeń wykorzystywana na wystawy.

Niezabudowany teren wokół obiektu wyłożono ażurowymi modułami z betonu. Elementem, który uzupełnia całą działkę jest dopracowana w szczegółach mała architektura. Całość otoczona bujnym starodrzewiem oraz sąsiedztwem rzeki tworzy urokliwy park, w który wpisano interesujące bryły budynków dydaktycznych

Autor: Filip Pabjas
Zdjęcia: Marcin Czechowicz
Data publikacji: 3.01.2013 16:15

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!