archirama.pl

Gruzja – nowe lotnisko otwarte. Zobacz zdjęcia nowego gruzińskiego lotniska!

W Gruzji otwarte zostało nowe lotnisko, obsługujące zarówno loty międzynarodowe, jak i krajowe. Bryła terminalu to połączenie szkła i odważnych kolorów. Z kolei we wnętrzu dominuje nietypowy sufit, przypominający plastry miodu. Całe wnętrze utrzymano w jasnej tonacji kolorystycznej. Zobaczcie zdjęcia nowego gruzińskiego lotniska!

Aktualne dane pokazują, że obecnie lotnisko obsługuje 30 lotów tygodniowo. Liczba ta ma wzrosnąć do 40 lotów na wiosnę 2014 roku. Co więcej, nowe lotnisko ma pozwolić na bezpośrednie loty z Gruzji do

Aktualne dane pokazują, że obecnie lotnisko obsługuje 30 lotów tygodniowo. Liczba ta ma wzrosnąć do 40 lotów na wiosnę 2014 roku. Co więcej, nowe lotnisko ma pozwolić na bezpośrednie loty z Gruzji do Europy Zachodniej

Fot: © Nakanimamasakhlisi

Architekci z pracowni UNStudio zakończyli realizację projektu lotniska w mieście Kutaisi w Gruzji. Terminal ma stać się centralnym punktem obsługi turystów w Gruzji– na lata 2014 – 2015 przewiduje się, że nowoczesny terminal obsłuży milion pasażerów. Aktualne dane pokazują, że obecnie lotnisko obsługuje 30 lotów tygodniowo. Liczba ta ma wzrosnąć do 40 lotów na wiosnę 2014 roku. Co więcej, nowe lotnisko ma pozwolić na bezpośrednie loty z Gruzji do Europy Zachodniej.

Nowe lotnisko w Gruzji. Co nowego powstało?

Projekt lotniska od UNStudio zawierał plan rozwoju dla tej miejscowości. Budowa lotniska wymusiła zmiany w planowaniu przestrzennym dla tego rejonu. Projekt wymagał wprowadzenie w planie zagospodarowania funkcji lotniska. Cały projekt zakładał budowę budynku terminalu, biur (jako funkcji uzupełniającej), stacji meteorologicznej oraz wieży kontroli ruchu lotniczego.

Jak podkreśla jeden z projektantów z UNStudio, Ben van Berkel: projekt bryły nowego terminalu inspirowany był przeżyciami i doświadczeniami podróżnego. Dlatego, tak ważne było zaprojektowanie lotniska miłego w odbiorze, bezpiecznego, przejrzystego oraz łatwego w komunikacji i obsłudze. Architekci ukształtowali wnętrze i bryłę terminala odnosząc się do zagadnienia przejścia, bramy. Dzięki temu wytworzył się układ strukturalny gwarantujący bezpieczną i cichą przestrzeń.

>> Przeczytaj również o projektowaniu lotnisk na sztucznych wyspach!

Cała wewnętrzna struktura działa na zasadzie ronda dla ruchu pasażerskiego, wokół którego zorganizowane są wszystkie funkcje lotniska. Miejsca przejść granicznych i kontroli granicznych prowadzą nas do tak zwanych „parasoli”, z których rozpościera się piękny widok na Kaukaz. Centralnym punktem „parasoli” jest patio, które może być używane tylko przez odlatujących pasażerów. Wykreowanie tego patio ma pozwolić na odizolowanie dwóch grup pasażerów: przylatujących i odlatujących. Ben van Berkel dodaje, że otwarte przestrzenie oraz wysoki sufit terminalu mają nawiązywać do obsługi pasażerów w przeszłości. Inspiracją stały się tu dawne dworce kolejowe.

Przemyślana logistyka lotniska – każdy znajdzie miejsce dla siebie

Projekt lotniska to również przemyślana komunikacja, która gwarantuje także pasażerom bezpieczeństwo. Dodatkowo udało się wykreować tyle miejsca, aby każdy z pasażerów znalazł kąt dla siebie i mógł w komfortowych warunkach wyczekiwać swojego lotu. W terminalu zaaranżowano między innymi kawiarnię, czy galerię sztuki, gdzie prezentowane będą prace młodych artystów. Pozwoli to podróżnym zapoznać się ze współczesną kulturą gruzińską. Ważnym elementem projektu lotniska była także wysoka na 55 metrów, wieża kontroli ruchu lotniczego, która wspierana jest przez strefę biur. Przestronne i wygodne wnętrze wieży zapewnia przestrzeń dla 4 – 8 kontrolerów.

Projektanci nie zapomnieli również o ekologicznym aspekcie projektowania. Dachy wspornikowe terminala mają ochronić wnętrze przed nadmierną ilością energii słonecznej, jednocześnie zapobiegając przegrzewaniu się budynku. Dodatkowo pod budynkiem znajdują się zbiorniki dla wody szarej, która może zostać ponownie wykorzystana. Ma to być pierwsze lotnisko w Gruzji, gdzie obowiązywać będzie ścisła segregacja odpadów i zasada recyclingu.

Całość założenia została zrealizowana w ciągu dwóch lat. Zarówno budowa, jak i projekt wymagały współpracy wielu firm krajowych i zagranicznych. Współdziałanie pozwoliło zrealizować napięty harmonogram prac. Na koniec warto dodać, że stalowa konstrukcja terminalu, która została wyprodukowana i wysłana z Węgier, zdobyła Europejską Nagrodę Stali (European Steel Prize).

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: © Nakanimamasakhlisi
Data publikacji: 12.11.2013 12:22

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!