Mały dom w Chorwacji
Chorwacja kojarzy się często z leniwym wypoczynkiem na plaży i upałem, ale to nie cała prawda o kraju. Jednym ze szczególnie malowniczych, ale rzadko odwiedzanych przez polskich turystów regionów jest Zagorje. Kraina położona na północ od Zagrzebia ma klimat raczej środkowoeuropejski, niż śródziemnomorski. Trochę przypomina Bieszczady, tyle że z winnicami i starymi zamkami wśród lasów i zielonych wzgórz.
W tym pięknym regionie, na wzgórzach ponad rzeką Sutla powstał wakacyjny dom wielopokoleniowej rodziny. Zaprojektowany przez architektów z pracowni Proarh z Zagrzebia, nawiązuje do lokalnych tradycji i świetnie wpisuje się w otoczenie. Podstawą do budowy był stary miejscowy domek, zaniedbany i wymagający pilnego remontu. Podczas przebudowy wprowadzono współczesne udogodnienia, zachowując elementy pierwotnego wyglądu. Dach i jedna z elewacji pokryte zostały strzechą. Słoma była w Zagorje przez wieki powszechnie stosowanym materiałem. Mimo to znalezienie specjalistów od jej układania okazało się dla architektów nie lada wyzwaniem, zwłaszcza, że ich projekt różni się od typowych chałup. Wiązki słomy z daleka sprawiają wrażenie jednolitej płaszczyzny, ale w rzeczywistości mają bogatą fakturę. Połączenie połaci dachowej i ściany zostało podkreślone rodzajem abstrakcyjnego „fryzu” z rytmicznie ułożonych snopów.
Drewno na elewacji
Ściana szczytowa pokryta została deskowaniem. Po zamknięciu okiennice two-rzą jedną płaszczyznę ze ścianą. W nowym budynku deski mają jeszcze świeżą, złocistą barwę, ale z biegiem czasu staną się szare, upodabniając się kolorem do strzechy.
Szklana bryła
Podczas gdy elewacja od strony wzgórza wykonana jest z tradycyjnych materiałów i przy użyciu starych technik, od strony rzeki dom otwiera się na panoramę okolicy szklanymi ścianami. Wysunięta poza obrys dachu jadalnia to szklane pudełko, z trzema transparentnymi ścianami i dachem, przez który można patrzeć na chmury i gwiazdy. Osadzona na szynach ściana szczytowa jest ruchoma, można ją w całości przesunąć. Pomieszczenie łączy się wówczas z obszernym tarasem.
Budynek jest jednym z obiektów nagrodzonych w konkursie A’ Design Competition. Zobacz także: nowa edycja A’ Design Competition 2015/2016 >>
Nazwa inwestycji: Hiza
Rodzaj: dom wakacyjny
Autorzy: Proarch; architekci Davor Matekovic, Oskar Rajko
Projekt: 2010
Realizacja: od 2012
Powierzchnia działki: 3865 mkw
Powierzchnia zabudowana: 230 mkw
Powierzchnia budynku: 163 mkw
Fotografie: Damir Fabijanic