archirama.pl

„Hollein” w austriackim Muzeum Sztuki Współczesnej. Jak dostaje się nagrodę Pritzkera?

Wiedeńska wystawa pt. „Hollein” w Muzeum Sztuki Współczesnej prezentuje dorobek życia Hansa Holleina, światowej sławy architekta, projektanta i designera, zdobywcy nagrody architektonicznej Pritzkera. Wystawa potrwa do 5 października 2014

Wystawa pt. "Hollein"
Fot: Austrian Museum of Applied Arts / Contemporary Art

Hans Hollein: projektant i designer

Hans Hollein (zmarł w kwietniu 2014) był przede wszystkim światowej sławy architektem, zdobywcą najważniejszego trofeum w świecie współczesnej architektury, nagrody architektonicznej Pritzkera. To jednak nie wszystko. Był również artystą grafikiem i designerem. Był kustoszem i komisarzem wystaw, wykładowcą uniwersyteckim, urbanistą, wizjonerem medialnym, antropologiem kultury, ale przede wszystkim człowiekiem, który nadał pojęciu „architektura” nową jakość. Hans Hollein jest obecnie bohaterem wystawy w wiedeńskim Muzeum Sztuki Stosowanej / Współczesnej (Austrian Museum of Applied Arts / Contemporary Art), które prezentuje najwybitniejsze prace oraz przedmioty należące do architekta.

Prace, grafiki użytkowe i drobne przedmioty

Wystawa wiedeńskiego muzeum „Hollein” prowokuje do rozważań nad losami projektanta oraz prezentuje jego prace i grafiki użytkowe oraz rzeczy, które do niego należały. Są to m.in. szkice rysunków, fotografie, modele, notatki oraz inne drobne przedmioty. Wystawa oparta jest w przeważającej części na archiwach Hansa Holleina, które dotychczas nie ujrzały światła dziennego i nie były znane jego publiczności. Zgodnie z tym, co przez wiele lat myślał sam Hollein, wystawa nie oddziela od siebie designu, sztuki i rzemiosła, lecz twórczo je łączy.

Zdjęcia nowoczesnej architektury

Zdjęcia, które specjalnie dla potrzeb wystawy stworzyli współcześni artyści Aglaia Konrad oraz Armin Linke otworzyły nieznane dotąd perspektywy dla prac Hansa Holleina. Muzeum poprosiło ich, by sfotografowali najpiękniejsze budynki Holleina z ostatnich lat. Możemy więc zobaczyć klasyczne przykłady muzeów, takich jak na przykład Muzeum Szkła i Ceramiki w Teheranie czy Muzeum Nowoczesnej Sztuki we Frankfurcie. Goście wystawy mogą również podziwiać tak dobrze znane szerokiej publiczności pomysły Holleina jak projekt podupadłej części śródmieścia Wiednia, wśród nich dawny sklep ze świecami Retti (dziś siedziba jubilera Y. Gadnera), butik i dawny sklep z biżuterią Schullin. Zdjęcia wykonane przez współczesnych artystów tworzą niezwykłą panoramę i są pięknym, przestrzennym kolażem. Pozwalają one spojrzeć na dzieło Holleina z szerszej perspektywy niż do tej pory i intrygują widza.

Publikacja o Hansie Holleinie

Wystawa w austriackim Muzeum Sztuki Współczesnej potrwa do 5 października 2014 roku. Powstała we współpracy z niemieckim Muzeum w Mönchengladbach, które przygotowało własną wystawę pt. „Hans Hollein: wszystko jest architekturą”. Natomiast wystawa w Austrii jest wspierana przez specjalne wydawnictwo ze zdjęciami nowoczesnej architektury Hansa Holleina, które są nowym spojrzeniem na jego dzieło.

Muzeum Sztuki Współczesnej i Stosowanej, Wiedeń - Österreichisches Museum für angewandte Kunst (MAK)
25 czerwca - 5 października 2014
Stubenring 5, 1010 Wiedeń

Zdjęcia: Austrian Museum of Applied Arts / Contemporary Art
Data publikacji: 15.07.2014 15:35

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!