Architektura
ARCHITEKTURA

Horizontal House – nie do końca tradycyjny dom jednorodzinny w Japonii

 • Komentarze

Dom jednorodzinny w Japonii - Horizontal house autor: EASTERN design office

Dom jednorodzinny w Japonii - Horizontal house

autor: EASTERN design office

 • Beton architektoniczny w horyzontalnej formie - dom jednorodzinny Horizontal house w Japonii autor: EASTERN design office
 • Niestandardowe rozwiązanie holu domu jednorodzinnego w Horizontal house w Japonii autor: EASTERN design office
 • Historyczny mur u stóp domu jednorodzinnego w Horizontal house w Japonii autor: EASTERN design office
 • Wyjątkowo długie, poziome okna z widokiem na krajobraz - hol domu jednorodzinnego Horizontal house w Japonii autor: EASTERN design office
 • Jedno z wnętrz - dom jednorodzinny Horizontal house w Japonii autor: EASTERN design office

Kolejna bryła japońskiej architektury mieszkaniowej, która wcale nie wygląda jak dom jednorodzinny. Czyżby azjaci upodobali sobie estetykę betonu architektonicznego? Mimo wszystko - architektura wnętrz zachowana jest w tradycyjnym stylu japońskim. Projekt powstał w pracowni architektonicznej EASTERN design office

Beton architektoniczny i poziome okna na krajobraz Japonii

Obrys bryły domu Horizontal House oparty został na kształcie granicy działki. Budynek znalazł się w widocznym i reprezentatywnym miejscu - na północnym skraju wioski w prefekturze Shiga (Japonia). Jest to specyficzny punkt widokowy, z którego obserwować można całą miejscowość. Oprócz Horizontal House w wiosce jest jeszcze zaledwie 6 innych domów.

Powierzchnia horyzontalnego domu jednorodzinnego to ok. 312 mkw. Kształt obiektu nie wziął się znikąd. Jak każda forma architektury współczesnej powstał z idei. W tym przypadku myślą przewodnią było odpowiednie zakomponowanie budynku ze starym, kamiennym murem o wysokości 170 cm, który powstał tu przed laty. Ściana nowego domu jednorodzinnego została więc przedłużeniem historycznej pozostałości.

Tuż po wejściu do domu widz otoczony zostaje przestronnymi wnętrzami. Puntkem przyciągającym wzrok są długie, horyzontalne otwory okienne kadrujące widok na całą okolice i góry. W szczelinie od strony wschodniej widać rzekę, natomiast od południa wspólną aleję zwaną Tsukiaimichi. Całkowita długość horyzontalnych okien wynosi 115 metrów. Dzięki nim budynek stroni od przypadkowego wzroku przechodniów, przy czym nie zamyka się na zachwycający krajobraz.

We wnętrzach panuje japoński klimat. Styl minimalistycznych, tradycyjnych wnętrz charakteryzuje się brakiem dekoracji i zbędnego umeblowania oraz ściankami działowymi, które można przesuwać – tzw. ekranami shoji. We wnętrzach nie ma żyrandoli a jedynie subtelne oświetlenie boczne rozproszone przez półprzezroczyste płótna ekranów. Dominują tu kolory naturalne – beże, brązy i szarości. Nad budynkiem rozciąga się niesamowita sceneria z ogromnymi, japońskimi drzewami Zelkova na tle zielonych gór.

Milena Glinojecka

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.