archirama.pl

Hotel jak Piramida Cheopsa. Hit, czy kit?

Architektura Śląska. Hotel Piramida powstał w Tychach według projektu Andrzeja Krzysztofa Barysza i Aleksandra Nowackiego. Budynek wyróżnia się w architektonicznym krajobrazie Śląska i budzi różne opinie co do swoich walorów estetycznych. Jedno jest pewne – śląska piramida ma magiczną moc!

Hotel jak Piramida Cheopsa. Hit, czy kit?

Piramida Spa & Wellness, proj. Andrzej Krzysztof Barysz, Aleksander Nowacki

Fot: Le stat/Wikimedia Commons

Architektura Śląska. Piramida Zdrowia i Urody (tak brzmi pełna nazwa obiektu) powstała na pagórku niedaleko jeziora Paprocany w Tychach, w miejscu, które według lokalnych mieszkańców ma szczególną, magiczną energię. Już kilka lat wcześniej proponowano postawienie tutaj małej piramidy, która zwiększyłaby moc pagórka. Idea spodobała się znanemu, polskiemu energoterapeucie, Tadeuszowi Ceglińskiemu, który postanowił nadać koncepcji monumentalny charakter.

Obejrzyj Hotel Piramida z lotu ptaka

Architektura Śląska: Hotel Piramida na wzór Piramidy Cheopsa

Architektura Śląska. Źródło energii pagórka jest nieznane, jednak wiadomo skąd wziął się pomysł na bryłę budynku, który na nim powstał. Tadeusz Cegliński, zainspirowany kształtem i symboliką Piramidy Cheopsa, postanowił stworzyć replikę starożytnej budowli, w której umieścił hotel i uzdrowisko. Wybierając miejsce i bryłę budynku, energoterapeuta chciał zwiększyć leczniczą moc swoich rąk.

„Jestem zupełnie zakręcony na punkcie tej piramidy. Odkąd wszedłem do Wielkiej Piramidy w Gizie i doznałem tam niesamowitych przeżyć, nie opuszcza mnie myśl, by zbudować podobną w Tychach. Tylko że Cheops budował piramidę dla zachowania wiecznego życia. Moja będzie służyła do zachowania wiecznego zdrowia" – powiedział inicjator projekt.

Hotel Piramida - kicz, czy nowa architektoniczna ikona miasta?

Ocena wartości architektonicznych Hotelu Piramida jest równie trudna, co określenie skuteczności energii Tadeusza Ceglińskiego. Po odbyciu leczniczych zabiegów w magicznej piramidzie jej walory estetyczne mogą przyprawić o ból głowy. Władze Tych i inwestor chcieli, aby budynek był dla miasta tym, czym Wieża Eiffla dla Paryża, czy Statua Wolności dla Nowego Jorku. Czy budynek stanie się nową ikoną architektury Śląska, czy raczej symbolem kiczu? Jak sądzicie?

Autor: Grzegorz Zawora
Zdjęcia: Jacek Czyba/Wikimedia Commons, Le stat/Wikimedia Commons
Data publikacji: 27.11.2013 16:21

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!