Architektura
ARCHITEKTURA
Hotel. Rewitalizacja. Projekt pracowni 81.WAW.PL

Hotel Koliba. Bryła nietuzinkowa projekt pracowni 81.WAW.PL

 • Komentarze

Hotel Koliba

Hotel Koliba, nietuzinkowa bryła projektu pracowni 81.WAW.PL

Fot: 81.waw.pl
 • Hotel Koliba
 • Hotel Koliba
 • Hotel Koliba
 • Hotel Koliba
 • Hotel Koliba
 • Hotel Koliba
 • Hotel Koliba
 • Hotel Koliba

Architekci z pracowni 81.WAW.PL przygotowali projekt modernizacji hotelu Koliba w Piwnicznej – Zdroju. Efekt? Nie tylko domy, ale biura czy hotele mogą być przykładem nietuzinkowej rewitalizacji architektury. Zobacz projekt pracowni 81.WAW.PL

Hotel Koliba został wybudowany w latach 70. i okres świetności ma już dawno za sobą. Obiekt, który powstał według PRL-owskich wyznaczników stylu, jest nie tylko zaniedbany, ale – ze względu na komunistyczny rodowód – mało atrakcyjny dla turystów. Całość wyraźnie odbiega od malowniczego krajobrazu beskidzkiego uzdrowiska, jakim jest Piwniczna-Zdrój. W obecnym kształcie budynek składa się z pięciokondygnacyjnej bryły oraz dwukondygnacyjnego pawilonu.

Stworzyć piękny hotel

Projekt modernizacji hotelu autorstwa warszawskiej pracowni architektonicznej 81.WAW.PL zakłada przede wszystkim nadbudowanie dodatkowego piętra do istniejącego już pawilonu oraz dostosowanie całego obiektu do standardów trzygwiazdkowych hoteli. - Zaproponowaliśmy zachowanie ścian zewnętrznych budynku, ale – w miarę możliwości – wyburzenie wszystkich ścianek wewnątrz hotelu tak, by dostosować wielkość pokoi gościnnych do aktualnych standardów - podkreśla architekt Rafał Grudziąż z pracowni 81.WAW.PL. Po modernizacji obiekt będzie mógł zaoferować gościom 59 nowocześnie urządzonych pokoi. Projekt zakłada również zmianę usytuowania głównego wejścia do budynku.

>>Najpiękniejszy hotel na świecie jest... w Lidzbarku. To hotel „Krasicki” na zamku

Miałoby ono znajdować się z lewej strony obiektu i prowadzić do przestronnego holu, który tworzy czterokondygnacyjna otwarta przestrzeń. Mało atrakcyjny hotel, rodem z poprzedniej epoki, zupełnie nie pasuje do otoczenia zmieniającej się i coraz piękniejszej Piwnicznej. Budynek położony jest bowiem w wyjątkowej okolicy, u podnóża górskich szczytów, nad rzeką Poprad. Zmiana geometrycznych i surowych kształtów obiektu jest więc konieczna, jednakże projekt obejmuje jedynie modernizację hotelu, a nie jego rozbiórkę. - Zamiast budować hotel od nowa, zaproponowaliśmy dobudowanie do Koliby balkonów o nieregularnej formie, która nawiązywałaby do górskiego ukształtowania terenu Piwnicznej-Zdroju – zaznacza Rafał Grudziąż.

Koliba, Witkacy i Zakopane

Finezyjne i ozdobne balkony całkowicie odmienią fasadę budynku, która nie będzie już przypominała smutnej, szarej kostki – dodaje. Przy tworzeniu projektu modernizacji hotelu architekci z pracowni 81.WAW.PL inspirowali się wybudowaną w zakopiańskim stylu przez Stanisława Witkiewicza willą Koliba. Przedstawiony projekt zakłada, że hotel będzie nawiązywał do znanej „imienniczki” nowymi elementami dekoracyjnymi.

Na ruchomych okiennicach, umieszczonych wzdłuż całej elewacji obiektu, widoczna będzie perforacja w kształcie parzenicy, czyli sercowatego wzoru charakterystycznego dla zdobnictwa góralskiego, który wykorzystany został również w willi Koliba. Dekoracje te z pewnością urozmaicą nowoczesną elewację hotelu, czyniąc ją jednocześnie przytulną i swojską. Do specyfiki regionu oraz kultury regionalnej Beskidu nawiązywać będzie również elewacja hotelu, wykonana z desek sosnowych. Nowoczesna, a zarazem góralska stylistyka hotelu uczyni go z pewnością jedną z atrakcji uzdrowiska, a być może nawet stanie się on współczesną ikoną Piwnicznej.

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.