archirama.pl

Hotel Koliba. Bryła nietuzinkowa projekt pracowni 81.WAW.PL

Architekci z pracowni 81.WAW.PL przygotowali projekt modernizacji hotelu Koliba w Piwnicznej – Zdroju. Efekt? Nie tylko domy, ale biura czy hotele mogą być przykładem nietuzinkowej rewitalizacji architektury. Zobacz projekt pracowni 81.WAW.PL

Hotel Koliba

Hotel Koliba, nietuzinkowa bryła projektu pracowni 81.WAW.PL

Fot: 81.waw.pl

Hotel Koliba został wybudowany w latach 70. i okres świetności ma już dawno za sobą. Obiekt, który powstał według PRL-owskich wyznaczników stylu, jest nie tylko zaniedbany, ale – ze względu na komunistyczny rodowód – mało atrakcyjny dla turystów. Całość wyraźnie odbiega od malowniczego krajobrazu beskidzkiego uzdrowiska, jakim jest Piwniczna-Zdrój. W obecnym kształcie budynek składa się z pięciokondygnacyjnej bryły oraz dwukondygnacyjnego pawilonu.

Stworzyć piękny hotel

Projekt modernizacji hotelu autorstwa warszawskiej pracowni architektonicznej 81.WAW.PL zakłada przede wszystkim nadbudowanie dodatkowego piętra do istniejącego już pawilonu oraz dostosowanie całego obiektu do standardów trzygwiazdkowych hoteli. - Zaproponowaliśmy zachowanie ścian zewnętrznych budynku, ale – w miarę możliwości – wyburzenie wszystkich ścianek wewnątrz hotelu tak, by dostosować wielkość pokoi gościnnych do aktualnych standardów - podkreśla architekt Rafał Grudziąż z pracowni 81.WAW.PL. Po modernizacji obiekt będzie mógł zaoferować gościom 59 nowocześnie urządzonych pokoi. Projekt zakłada również zmianę usytuowania głównego wejścia do budynku.

>>Najpiękniejszy hotel na świecie jest... w Lidzbarku. To hotel „Krasicki” na zamku

Miałoby ono znajdować się z lewej strony obiektu i prowadzić do przestronnego holu, który tworzy czterokondygnacyjna otwarta przestrzeń. Mało atrakcyjny hotel, rodem z poprzedniej epoki, zupełnie nie pasuje do otoczenia zmieniającej się i coraz piękniejszej Piwnicznej. Budynek położony jest bowiem w wyjątkowej okolicy, u podnóża górskich szczytów, nad rzeką Poprad. Zmiana geometrycznych i surowych kształtów obiektu jest więc konieczna, jednakże projekt obejmuje jedynie modernizację hotelu, a nie jego rozbiórkę. - Zamiast budować hotel od nowa, zaproponowaliśmy dobudowanie do Koliby balkonów o nieregularnej formie, która nawiązywałaby do górskiego ukształtowania terenu Piwnicznej-Zdroju – zaznacza Rafał Grudziąż.

Koliba, Witkacy i Zakopane

Finezyjne i ozdobne balkony całkowicie odmienią fasadę budynku, która nie będzie już przypominała smutnej, szarej kostki – dodaje. Przy tworzeniu projektu modernizacji hotelu architekci z pracowni 81.WAW.PL inspirowali się wybudowaną w zakopiańskim stylu przez Stanisława Witkiewicza willą Koliba. Przedstawiony projekt zakłada, że hotel będzie nawiązywał do znanej „imienniczki” nowymi elementami dekoracyjnymi.

Na ruchomych okiennicach, umieszczonych wzdłuż całej elewacji obiektu, widoczna będzie perforacja w kształcie parzenicy, czyli sercowatego wzoru charakterystycznego dla zdobnictwa góralskiego, który wykorzystany został również w willi Koliba. Dekoracje te z pewnością urozmaicą nowoczesną elewację hotelu, czyniąc ją jednocześnie przytulną i swojską. Do specyfiki regionu oraz kultury regionalnej Beskidu nawiązywać będzie również elewacja hotelu, wykonana z desek sosnowych. Nowoczesna, a zarazem góralska stylistyka hotelu uczyni go z pewnością jedną z atrakcji uzdrowiska, a być może nawet stanie się on współczesną ikoną Piwnicznej.

Autor: 81.waw.pl, Tomasz Wojciechowski
Zdjęcia: 81.waw.pl
Data publikacji: 18.05.2012 08:29

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!