archirama.pl

Hotel w dawnym spichlerzu we Wrocławiu

Na fundamentach doszczętnie zniszczonej, szesnastowiecznej słodowni postawiono nową strukturę, utrzymaną w stylistyce minimalizmu

Hotel w dawnym spichlerzu we Wrocławiu

Przebudowa dawnego spichlerza słodowego na hotel Granary La Suite - OZONE studio architektoniczne

Fot: dzięki uprzejmości pracowni OZONE Studio Architektoniczne

Budynek słodowni i suszarni (Herren Malzhof – Słodownia Pańska) w południowej części śródmieścia Wrocławia powstał około 1565 roku. Czterokrotnie przebudowywany zachował jednak swoją podstawową strukturę dwóch hal na planie litery L. Od 1904 roku nie był użytkowany, jednak wojnę przetrwał w dobrym stanie. W roku 1962 został wpisany do rejestru zabytków. Niestety, nie przeprowadzono żadnych prac renowacyjnych. Osiem lat później pożar strawił większą część obiektu; ocalały jedynie ściany szczytowe i część zewnętrznych oraz ceglane piwnice.
Zabezpieczona stemplami ruina, mimo groźby zawalenia, doczekała szczęśliwie nowego tysiąclecia. Pomiędzy osmalonymi szczytami, na sklepieniach zdążyły wyrosnąć spore drzewa. W 2005 roku obecny właściciel wygrał przetarg na zagospodarowanie budynku, planując urządzić w nim luksusowy hotel. Projekt przygotowała wrocławska pracownia OZONE i paryskie biuro Gottesman-Szmelcman. Porządkowanie terenu wraz z badaniami archeologicznymi trwało aż do roku 2007.

Wypalona struktura wciąż znajdowała się w rejestrze zabytków. Zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi odtworzono dawną kubaturę wraz z potężnym dachem, który jest współczesną konstrukcją drewnianą, w całości wypełnioną szkłem. Mimo tego ciemny brąz stolarki i drewniane łamacze światła dają wrażenie masywnych połaci. Konserwator nalegał, by budynek był otynkowany tak jak w przeszłości; jednak tynkiem pokryto jedynie mniej eksponowane części elewacji. Ściany uzupełniono nową cegłą, naśladującą barwę i wielkość oryginalnej, również ułożoną w wątku gotyckim. Podobnie we wnętrzach; inwestorowi zależało na możliwości wyeksponowania ceglanych sklepień. Dzięki intensywnym zabiegom konserwatorskim, pierwotnie dość niedbale wykończone mury piwnic prezentują się bardzo efektownie. W ścianę przejazdowej sieni, prowadzącej na mały parking na dziedzińcu, wkomponowano zachowane renesansowe detale, odnalezione w ruinach budynku.

Piwnice zostały w całości zaadaptowane, między innymi na pokoje hotelowe. W przestrzeni dziedzińca ukryto pod ziemią nową kubaturę, mieszczącą między innymi studio odnowy biologicznej, a na jej stropodachu miejsca parkingowe. Aby zapewnić dostęp światła dziennego do pokojów i spa, między nową częścią a skrzydłem hotelowym, obniżono poziom terenu. Hol, recepcja, restauracja i niewielkie centrum konferencyjne również znalazły się w sklepionych cegłą historycznych pomieszczeniach poniżej poziomu ulicy. Gość wchodzący do hotelu schodzi tam paradnymi schodami znajdującymi się zaraz za drzwiami wejściowymi.
Wnętrza zaaranżowane i umeblowane są całkowicie współcześnie. W pokojach zlokalizowanych w dawnych piwnicach dominuje cegła, przede wszystkim na efektownych żaglastych sklepieniach. Na wyższych kondygnacjach przeważającym elementem stają się przeszklenia ścian. Ich skomplikowana, krystaliczna geometria, dodatkowo wzmocniona rysunkiem żaluzji i łamaczy światła, definiuje charakter wnętrz. Wrażenie robią najwyżej położone, dwupoziomowe apartamenty. Z części sypialnej minimalistyczne schody prowadzą w górę do salonu. Wraz z wysokością zmniejsza się głębokość traktu; na najwyższej kondygnacji jest on już tak wąski, że apartament zajmuje całą jego szerokość. Obustronne przeszklenie sprawia, że klimatyzacja jest tu niezbędna.

Z racji małej odległości hotelu od granic działki i pobliskiej zabudowy oraz faktu, że konstrukcja dachu jest z drewna konieczne było uzyskanie pozwolenia na odstępstwa od przepisów przeciwpożarowych. W efekcie zabezpieczono stolarkę i wyposażono cały budynek, z pokojami włącznie, w instalację tryskaczową. Dużym wyzwaniem stało się także umieszczenie apartamentów w bezpośrednim sąsiedztwie wbudowanych w środkową część dachu central wentylacyjnych, udało się je jednak wytłumić. Pozostałe urządzenia wentylacji i klimatyzacji znalazły się w nowej kubaturze w przyziemiu.
Niedawno otwarty hotel jest nie tyle zaadaptowanym zabytkiem, co hybrydą starego z nowym. Z dawnej słodowni uratowano tyle oryginalnej substancji, ile było możliwe. Wobec skali zniszczeń, dosłownie na jej fundamentach postawiono nową strukturę, utrzymaną w stylistyce minimalizmu.
Mimo bliskości rynku, otoczenie hotelu jest zaniedbane; obiekt graniczy między innymi z rzędem garaży należących do mieszkańców pobliskiego bloku. Wraz z nową inwestycją pojawiła się nadzieja na rewitalizację okolicy; władze miasta zobowiązały się do wyremontowania ulicy Menniczej, szukają również środków na wykup garaży i uporządkowanie wnętrza świetnie położonego kwartału.

Przebudowa dawnego spichlerza słodowego na hotel Granary La Suite: Wrocław, ul. Mennicza 24
Autorzy: OZONE Studio Architektoniczne Czaus, Bernardi sp. j., architekci Grzegorz Czaus, Gianmaria Bernardi (główni projektanci), Karol Schulz, Agnieszka Wysocka-Andrulewicz, Bożena Skut, Bartłomiej Chomicz, Dominika Pająk
Współpraca autorska: Gottesman-Szmelcman Architecture
Wnętrza: OZONE Studio Architektoniczne Czaus, Bernardi sp. j.
Konstrukcja: Konstrukcje Budowlane Adam Klimek, Adam Klimek, Ireneusz Grabkowski
Generalny wykonawca: Erbud S.A.
Inwestor: WINGS sp. z o.o.
Powierzchnia terenu: 1566 m2
Powierzchnia zabudowy: 1110 m2
Powierzchnia użytkowa: 3252 m2
Powierzchnia całkowita: 4119 m2
Kubatura: 13 390 m3
Projekt: 2006-2008
Realizacja: 2007-2009
Koszt inwestycji: ponad 10 000 000 PLN

Źródło: "Architektura Murator" - 01/2010
Autor: Wojciech Czapnik
Zdjęcia: dzięki uprzejmości pracowni OZONE Studio Architektoniczne
Data publikacji: 16.06.2011 09:45

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!