Architektura
ARCHITEKTURA
Hotel w Synagodze

Hotel w synagodze w Poznaniu? Pomysł zmienia synagogi na hotel wywołuje oburzenie

  • Komentarze

Synagoga w Poznaniu

Czy w synagodze w Poznaniu powstanie hotel?

Fot: materiały prasowe

W synagodze w Poznaniu miałby powstać hotel. Pomysł przebudowy poznańskiej synagogi już wywołał oburzenie. Synagogę w Poznaniu wcześniej Niemcy zamienili na basen. Teraz w synagodze miałby powstać hotel.

O sprawie pisze Gazeta Wyborcza Poznań. Na jej łamach oburzenia nie kryje senator PO Jan Libicki. Przed II wojną w synagodze poznańscy Żydzi wznosili modły. Potem Niemcy zamienili religijny obiekt na pływalnię. Kilkadziesiąt lat po wojnie w zabytkowej synagodze planuje się budowę hotelu. A podobno w planach była budowa w zabytkowym budynku Centrum Dialogu.

>>Powrót synagogi w Poznaniu, na razie tylko wirtualny

Pozwolenie na budowę hotelu w synagodze wydał jej właściciel – gmina żydowska. Dzierżawcą obiektu jest spółka Aquatic, która szuka inwestora w branży hotelarskiej. Inwestycja ma zostać zrealizowana za zgodą konserwatora zabytków. Na szczęście zabytkowa synagoga nie zostanie zburzona, a jedynie zaaranżowana na potrzeby komercyjnego przedsięwzięcia. Obok hotelu ma się znaleźć miejsce na koszerną restaurację. Projekt inwestycji przygotowała pracownia "bsarchitekci".

Więcej przeczytasz na stronach Gazeta Wyborcza Poznań

Autor: Tomasz Wojciechowski
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 21.09.2012 07:34
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.