archirama.pl

Hotel w synagodze w Poznaniu? Pomysł zmienia synagogi na hotel wywołuje oburzenie

W synagodze w Poznaniu miałby powstać hotel. Pomysł przebudowy poznańskiej synagogi już wywołał oburzenie. Synagogę w Poznaniu wcześniej Niemcy zamienili na basen. Teraz w synagodze miałby powstać hotel.

Synagoga w Poznaniu

Czy w synagodze w Poznaniu powstanie hotel?

Fot: materiały prasowe

O sprawie pisze Gazeta Wyborcza Poznań. Na jej łamach oburzenia nie kryje senator PO Jan Libicki. Przed II wojną w synagodze poznańscy Żydzi wznosili modły. Potem Niemcy zamienili religijny obiekt na pływalnię. Kilkadziesiąt lat po wojnie w zabytkowej synagodze planuje się budowę hotelu. A podobno w planach była budowa w zabytkowym budynku Centrum Dialogu.

>>Powrót synagogi w Poznaniu, na razie tylko wirtualny

Pozwolenie na budowę hotelu w synagodze wydał jej właściciel – gmina żydowska. Dzierżawcą obiektu jest spółka Aquatic, która szuka inwestora w branży hotelarskiej. Inwestycja ma zostać zrealizowana za zgodą konserwatora zabytków. Na szczęście zabytkowa synagoga nie zostanie zburzona, a jedynie zaaranżowana na potrzeby komercyjnego przedsięwzięcia. Obok hotelu ma się znaleźć miejsce na koszerną restaurację. Projekt inwestycji przygotowała pracownia "bsarchitekci".

Więcej przeczytasz na stronach Gazeta Wyborcza Poznań

Autor: Tomasz Wojciechowski
Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 21.09.2012 07:34

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!