archirama.pl

Ieoh Ming Pei. 99 urodziny architekta

Laureat nagrody Pritzkera, projektant szklanej piramidy przed Luwrem obchodzi 99 urodziny. I wciąż jest aktywny

Morton H. Meyerson Symphony Center

Bryła Morton H. Meyerson Symphony Center w Dallas (Teksas, USA), 1989. Choć bryła została zaprojektowana w tradycyjny sposób na desce kreślarskiej, stararchitekt wykorzystał komputery do sprawdzenia obliczeń

Fot: Andreas Praefcke, Wikimedia Commons

Ieoh Ming Pei jest jednym z ostatnich wielkich architektów którz karierę zaczynali jako moderniści. Urodzony w 1907 roku potomek starej chińskiej rodziny studiował po okiem Waltera Gropiusa. Jego wczesne prace z końca lat 40. i początku 50. powstawały pod wpływem projektów Miesa van der Rohe. W 1955 roku architekt otworzył własną pracownię, I. M. Pei & Associates znaną dziś jako biuro projektowe Pei Cobb Freed & Partners. W ciągu kolejnej dekady I.M. Pei  wyrobił sobie na tyle znaczącą pozycję, że powierzono mu budowę biblioteki-pomnika prezydenta Johna F. Kennedy'ego w Bostonie. Mimo licznych problemów, takich jak zmiana lokalizacji na wyjątkowo niekorzystną (stare wysypisko śmieci) udało mu się doprowadzić inwestycję do końca. W USA powstała większość zaprojektowanych przez niego budynków, między innymi Hotel Four Season przy 57. ulicy w Nowym Jorku, Wschodni Budynek Narodowej Galerii Sztuki w Waszyngtonie oraz Rock and Roll Hall of Fame w Cleveland. Jednak pierwotny pomysł na Bibliotekę Kennedy'ego doczekał się realizacji na starym kontynencie, jako kontrowersyjna bryła przed paryskim Luwrem.

Co zobaczyć w Paryżu?


Szklana piramida była najbardziej widocznym elementem przebudowy i wzbudziła gorące komentarze we Francji. Sam architekt wspominał, że 90 procent mieszkańców miasta nie chciało nowoczesnej budowli. Projekt nie podobał się także dyrektorowi muzeum, który zdecydował się na odejście ze stanowiska. Może najbarwniejszym epizodem całej historii jest krążąca od lat 80. i spopularyzowana kilka lat temu przez Dana Browna opowieść o satanistycznej symbolice piramidy. Ponoć inicjator budowy prezydent François Mitterrand zażądał od architekta zbudowania piramidy złożonej z 666 szklanych tafli. Po co? Zgadzano się, że w złym celu, ale odpowiedzi były różne. W rzeczywistości paneli jest za dużo o 7 jak na świątynię demona, a sam architekt wyśmiewa cały koncept. Mimo  protestów i krytyki projekt zrealizowano w 1989 roku. Obecnie jest jednym z symboli Paryża.
 

Do najsłynniejszych projektów architekta zaliczane są także siedziba Banku Chińskiego w Hongkongu i Rock and Roll Hall of Fame w Cleveland.  Począwszy od lat 90. architekt przekazał kontrolę nad biurem swoim synom, a sam zajął się mniejszymi i bardziej dla niego interesującymi projektami.
W 2016 roku laureat „architektonicznego Nobla” czyli nagrody Pritzkera obchodzi 99 urodziny. Z jednej strony – szacowny wiek, z drugiej przypomina się inny klasyk architektury XX wieku,  Oscar Niemeyer który w tym wieku po raz drugi się ożenił.


Tekst przygotowany na podstawie informacji Centrum Prasowego PAP

Zdjęcia: Andreas Praefcke, Wikimedia Commons
Data publikacji: 28.04.2016 08:59

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!